Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ilk turu kapsamında Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Devlet Bahçeli, Davutoğlu'nu Meclis'teki odasının kapısında karşıladı. İki lider, görüşme öncesi basın mensuplarına poz verdi.

TBMM'deki görüşmede Davutoğlu'na Faruk Çelik, Mahir Ünal, Haluk İpek, Lütfi Elvan ve Ertan Aydın eşlik ediyor.


MHP heyetinde ise Bahçeli'nin yanı sıra şu isimler bulunuyor: Oktay Vural, Semih Yalçın, İsmet Büyükataman, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Mustafa Kalaycı.GENEL KURUL ÇALIŞMALARI NEDENİYLE ÖNE ALINDI

Daha önceden 14.00'te yapılacağı açıklanan görüşme 13.00'e alınmıştı. 

Görüşme saatinin erkene alınmasının nedeni olarak Meclis'te Genel Kurul çalışmalarının saat 15.00'te başlayacak olması gösterildi.KILIÇDAROĞLU İLE 1 SAAT 40 DAKİKA GÖRÜŞTÜ


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümeti kurması için görevlendirdiği Başbakan Davutoğlu, koalisyon turları kapsamındaki ilk görüşmesini dün CHP'ye yapmıştı.


1 saat 40 dakika süren görüşmede Davutoğlu'na Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan eşlik etmişti.


SIRADA HDP VAR

Davutoğlu üçüncü görüşmesini ise yarın HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile yapacak.


HEYETLERDE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Heyette dikkat çeken isim ise Ankara Milletvekili Ertan Aydın. Aydın, bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yapmış, Erdoğan'a en yakın isimlerden biri olarak anılıyor.  AK P'nin CHP ile koalisyon görüşmelerine de, yine Erdoğan'ın yakın danışmanları arasında yer almış, bir dönem Erdoğan'ın "kara kutusu" olarak anılan Ankara Milletvekili Mücahit Arslan katılmıştı.

AK Parti'nin MHP görüşmesinde Genel Başkan Ahmet Davutoğlu'na eşlik eden heyet şöyle;

HALUK İPEK- Genel Sekreter - MHP İLE KOALİSYONUN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ - Seçimlerden sonra AK Parti'nin MHP ile koalisyon kurmasına en çok destek veren isimlerden. AK Parti'nin seçim sonuçlarının ortaya çıkmasının ardından yaptığı istişare toplantısında, eğer bir koalisyon yapılacaksa, bunun MHP ile yapılması konusunu en güçlü şekilde dile getiren ismin Haluk İpek olduğu kulislere sızmıştı.

MAHİR ÜNAL - Grup Başkan Vekili- HDP'YE EN ÇOK YÜKLENEN İSİM- Son dönemde özellikle HDP'ye yönelik sert çıkışları ile gündeme geldi. Seçim öncesinde HDP'yi, "ırkçılık" yapmakla eleştirdi. Suriye konusundaki açıklamaları ile de, AK Parti içinde "şahinler" arasında anılıyor. Ünal, yine seçimlerden sonra koalisyon açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konumunun tartışılmasının "AK Parti'nin kırmızı çizgisi" olduğunu da vurgulayarak dikkat çekmişti.

FARUK ÇELİK- ÇALIŞMA BAKANI- AK Parti'nin "üç dönem" kuralına takılan isimlerinden olan Faruk Çelik, AK Parti içinde MHP'li tabana en yakın isimlerden biri olarak anılıyor.

LÜTFÜ ELVAN- ULAŞTIRMA ESKİ BAKANI- AK Parti'nin, söylemlerinde en dikkatli isimlerinden. Seçim öncesi ya da sonrasında yaptığı konuşmalarda, MHP'ye yönelik ağır eleştirilerde bulunmaması dikkat çekici. Ulaştırma eski Bakanı olması nedeniyle de, büyük yatırımlar konusunda AK Parti içindeki en yetkin isimlerden.

ERTAN AYDIN- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ESKİ DANIŞMANI- MHP heyetinde yer alacak sürpriz isim ise Ankara Milletvekili Ertan Aydın oldu. Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir dönem danışmanları arasında yer almıştı.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNDEKİ MHP HEYETİ

AK Parti ile MHP arasındaki koalisyon görüşmelerindeki MHP heyeti ise şöyle;

OKTAY VURAL- GRUP BAŞKANVEKİLİ- MHP'nin son dönemdeki yüzü konumunda. Bahçeli dışında, açıklama yapma yetkisi olan en yetkin isimlerden.

SEMİH YALÇIN- GENEL BAŞKAN YARDIMCISI- Seçim sonrasında, koalisyon konusunda MHP'de Bahçeli dışında, tüm mesajları Türkiye kamuoyu Semih Yalçın'ın ağzından duydu. Yalçın, MHP'nin kırmızı çizgilerini de açıklayan isim oldu.

İSMET BÜYÜKATAMAN- GENEL SEKRETER - Büyükataman, bugün yapılacak görüşmelerden hemen önce yaptığı "kimse sürpriz beklemesin, hassasiyetlerimiz belli" açıklaması ile dikkat çekmişti. MHP'nin hassasiyetlerinin kabul görmesi halinde ise, koalisyon görüşmelerine yeşil ışık yakılabileceğini bildirmişti.

KENAN TANRIKULU- GENEL BAŞKAN YARDIMCISI- Seçimlerden sonra yaptığı açıklamalarda, "koalisyon hesabımız yok" açıklaması ile dikkat çekmişti. Devlet Planlama Teşkilatı kökenli Tanrıkulu, MHP'nin hükümete dahil olduğu koalisyonda, bakan olarak görev yapmıştı.

MUSTAFA KALAYCI- GENEL SEKRETER YARDIMCISI- Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Konya'dan milletvekili. Kalaycı, seçimlerden sonra "şartlarımız kabul olursa, koalisyon olabilir" açıklamaları ile dikkat çekmişti.