Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'daki temasları kapsamında Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu. Konuşmasına Jakarta'daki temasları boyunca Endonezyalı yetkililerin gösterdiği misafirperverlik nedeniyle teşekkür ederek başlayarak, "Gerek şahsım gerek heyetim bunun yanında geniş bir iş adamları heyeti ki 100'ü aşkın iş adamları heyetiyle buradayız. Türkiye ve Endonezya arasındaki bu ziyaret inanıyorum ki bu görüşmelerle çok çok farklı bir zenginliğe kavuşacaktır. Ben basın açıklamamın hemen başında Şırnak'ta şehit edilen 1 subay 3 askerimize, Diyarbakır'da şehit edilen 1 polisimize, Kars'ta şehit edilen demiryolu işçimize ve Adana Pozantı'da şehit edilen 2 polisimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tabi terörle mücadele özellikle bu son dönemde Türkiye'nin yeniden en önemli gündem maddesi oldu. Biraz sonra ona da kısa bir değinme fırsatım olacak. Sizlerin huzurunda özellikle az önce değerli kardeşimin de bugünkü görüşmelerle ilgili özet ifadelerin dışında kısmen benim de üzerinde duracağım konular olacak. Gerek dar kapsamlı yaptığımız görüşme gerekse heyetler arası yaptığımız görüşmede gerçekten Endonezya ve Türkiye coğrafi olarak ne kadar uzak olsa da bu görüşmelerle burada bir kez daha hissetmiş olduk. Burada kendimizi ikinci evimizde hissettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.


"DEMOKRASİ YERELDE BAŞLAR"


2005 yılındaki Tsunami ve 2012 yılındaki Bali Demokrasi Forumu vesilesiyle Endonezya'yı ziyaret ettiğini bildiren Erdoğan, "O dönem başbakan olarak ziyaretimdi ama İstanbul'un Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum zamanda yine bir ziyaretim olmuştu. Belediye Başkanı olarak da değerli dostum Joko da yerel yönetimden gelmesi hasebiyle burada da ortak bir yanımız var. Dolayısıyla demokrasiyi anlama noktasında sıkıntı çekmedik çekmiyoruz. Çünkü demokrasi biliyorsunuz yerelde başlar ve yerel yönetimde bunu yaşayanlar bu noktada demokrasiyi iyi anlarlar, gayet iyi bilirler ve onu da uygulamaya gayet iyi sokarlar. Bu ziyaretim vesilesi ile sayın Jodo Widodo ile ilk defa bir araya gelerek yüz yüze görüşme imkanını buldum. Kendisiyle daha önce iki ilkeyi ilgilendiren bazı uluslararası konularda bir telefonla görüşme imkanı bulmuştum. Sayın cumhurbaşkanının da şahsım gibi özellikle mahalli idarelerden geldiğini, daha sonra da belediye başkanlığı yaptığını bildiğim için bundan dolayı da ayrıca mutluyum. Biraz önce sayın cumhurbaşkanı ile yaptığımız bu verimli görüşmelerde ikili siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanda bundan sonraki süreçte neler yapabiliriz bunları görüşme fırsatını bulduk. İlişkilerimizi daha ileri seviyelere taşıma konusunda neler yapabiliriz bunları görüşme imkanımız, fırsatımız oldu. Türkiye ve Endonezya ortak kültürel değerlere sahip bölgelerinde siyasi istikrar ve refah merkezi olarak ortaya çıkan ülkeler. Aramızdaki ziyaretlerin, istişare ve iş birliği imkânlarının arttırılması büyük önem arz ediyor" dedi.


"BİZİM BM'DE BİR BİRLİKTELİĞİMİZ, DAYANIŞMAMIZ SÖZ KONUSU"


Her seviyedeki temasların daha da yoğunlaştırılması konusunda görüş birliğine varıldığını söyleyen Erdoğan, "Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi bugünkü görüşmelerimizin odak noktasını teşkil etti. Tabi bizim BM'de bir birlikteliğimiz, dayanışmamız söz konusu. Bunun yanında İslam İş Birliği Teşkilatında bir birleşmemiz, dayanışmamız söz konusu. Aynı şekilde MİKTA'da beraberiz ve bütün bu uluslararası kuruluşlardaki birlikteliğimiz bizim geleceğe çok daha farklı, karalı bir şekilde yürümemizin de gereğini rotaya koymaktadır. Dinamik ve güçlü ekonomilere sahip ülkelerimizin bu alanda daha fazla iş birliği yapması gereğine inanıyorum.. İki ülke iş adamlarını daha sık bir araya getirmek suretiyle gerek Türk iş adamlarının gerek Endonezya'da gerek Endonezyalı iş adamlarının Türkiye'de hatta hatta birlikte üçüncü ülkelerde yatırımlar yapmalarının gereğine inanıyorum. Türkiye ve Endonezya ekonomileri tüm dünyanın özellikle de gelişmiş ülkelerin büyük zarar gördüğü küresel krizle başarıyla mücadele ediyorlar. Her şeyden önce Endonezya ve Türkiye G20 içerisindeki iki ülkeyiz. Bu önemli bir marka. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İki ülkenin önümüzdeki dönemde ekonomi ve ticari ilişkilerini karşılıklı fayda temelinde yani kazan kazan esasına göre sürdürmesi inanıyorum ki iki ülkeye, iki ülke insanlarına çok şey kazandıracaktır. Yarın iki ülkenin çevrelerini bir araya getirecek olan İş Forumu'nu bu bakımdan önemsiyor inşallah yeni projelerin tespitine vesile olacağına inanıyorum. Sayın cumhurbaşkanı ile küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunduk" açıklamasını yaptı.