Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;


"SEÇİM ODAKLI BİR REFORM HÜKÜMETİ ÜZERİNDE DURDUK"
Biz 12 yıllık kazanımları sürdürebileceğimiz bir koalisyon istiyoruz. Derin görüş ayrılıkları vardı. Sayın Kılıçdaroğlu ile ilk görüşmemizde yöntem konusunda mutabık kaldık. Çok anlaştığımız hususlar da var. Biz seçim odaklı bir reform hükümeti üzerinde durduk.
CHP ile görüşmeler bir kazançtır. Entelektüel düzeyde çok önemli görüşmeler oldu.


AK PARTİ EN BAŞINDAN İTİBAREN KOALİSYON İSTEMİYOR İDDİALARI


Liderlerin konuşmalarına baksınlar 7 Haziran'dan itibaren en az erken seçim diyen benimdir. Millet bize bir görev verdi. Millet bize, Seni en büyük parti yapıyorum ülkeyi önemli ölçüde yönetme gücünü sana veriyorum ama bu sefer geçmiş 12 yıl gibi değil bir ortaklık kurarak bunu yap dedi. Niyetimiz erken seçim olsa demagoji yapardık, birilerine suç atardık.
Muhataplarımızın bizimle hükümet kurma niyeti yoktu. Onlar bize hayır dedikleri hale biz yönetme sorumluluğumuzun gereğini yapacağız. AK Parti ile asla olmaz diyenlerle de görüştüm.


CUMHURBAŞKANI İLE ARAMIZDA GÖRÜŞ AYRILIĞI YOK


Cumhurbaşkanı ile benim aramda görüş ayrılığı varmış gibi tezviratlar yapıyorlar. Cumhurbaşkanı ile aramızda görüş ayrılığı var diyenlerin hepsini biliyorum. 


CHP İLE TEKRAR GÖRÜŞME DURUMU VAR MI?


Şu anda böyle bir durum görünürde yok.Ancak şu konuda mutabık kaldık. İhtiyaç oldukça bundan sonra görüşeceğiz. Ancak bir koalisyon görüşmeleri olarak bir görüşme olmaz
.
MHP İLE KOALİSYON ÇALIŞMALARI


Bahçeli bize görev vermeye kalkıştı. Saygı görmek isteyen saygı göstermek zorunda. Bahçeli tarafından yapılan yazılı açıklamaları doğrusu böyle bir kritik dönemde talihsiz buldum. Bahçeli bize koalisyon sinyali vermedi, biz vakit geçirmeye oynamadık. Şunlar olursa konuşuruz demek doğru değil.
Bizim erken seçim niyetimiz olsa neden bu kadar uğraşalım. MHP'nin açıklamasını görmüş olmama rağmen randevu talebinde bulundum. Pazartesi günü oturup konuşacağız. Birbirimizi rencide etmeden, hiçbir ön yargı olmadan her şeyi bütün boyutlarıyla konuşacağız.   


"3 LİDER BİR ARAYA GELELİM"


Hükümet kursak da seçime gitsek de bu kararı Cumhurbaşkanı'na gitmeden biz vermeliyiz. Şunu çok açık söylüyorum, Gerekirse sayın Bahçeli ve sayın Kılıçdaroğlu ile üçlü bir araya gelelim.