Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 26'ncı Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, resmi olmayan sonuçlara göre, geçerli oyların 5 milyon 691 bin 35'ini alarak, yüzde 11,9'luk oy oranı ile 40 milletvekili çıkardı.


AA muhabirinin derlediği bilgilere göre MHP, 2002'de yüzde 8,4, 2007'de yüzde 14,3, 2011'de yüzde 13, 7 Haziran 2015'te yüzde 16,29 oranında oy aldı. 7 Haziran seçiminde 7 milyon 519 bin 168 seçmenden oy alan MHP, bu seçimde oylarını 1 milyon 828 bin 133 azaltarak 5 milyon 691 bin 35 seçmenin desteğini aldı.


Bu sonuçla MHP, HDP'den oy oranı olarak fazla almasına rağmen, çıkardığı milletvekili sayısı açısından HDP'nin ardından TBMM'de temsil edilen 4. parti oldu.  


MHP daha önceki genel seçimde birinci olduğu tek il olan Osmaniye'de bu kez birinciliği AK Parti'ye kaptırdı. Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin de aday olduğu Osmaniye'de MHP'nin oy oranı yüzde 41,09'dan yüzde 34,42'e düştü. Buna rağmen MHP, Osmaniye'den 2 adayı TBMM'ye yolladı. 


MHP, oylarını sadece Ardahan'da artırdı. Ardahan'da 7 Haziran'da yüzde 7,8 oy alan MHP bu seçimde yüzde 8,84'lük oy oranına ulaştı.


MHP'den milletvekili seçilemeyenler arasında Genel Başkan yardımcıları Sadir Durmaz ve Ruhsar Demirel, Genel Sekreter Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu ile TBMM Başkanvekili Koray Aydın, TBMM Başkanlık Divanı üyesi Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, eski Merkez Bankası Başkanı ve Uşak Milletvekili Durmuş Yılmaz, Kütahya Milletvekili Alim Işık, Zonguldak Milletvekili Zeki Çakan da bulunuyor.


Öte yandan, önceki seçimde 4 kadın milletvekili olan MHP, bu dönem Mecliste 3 kadın milletvekili ile temsil edilecek. Ankara'dan Zühal Topcu, Aydın'dan Deniz Depboylu ve İstanbul'dan Arzu Erdem, Mecliste partilerini temsil edecek.


MHP, resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye genelinde yüzde 11,90'lık oy oranı ile 24 ilden 40 milletvekili çıkardı.


Milliyetçi Hareket Partisi'nin milletvekili çıkardığı şehirler ve milletvekilleri şöyle:


Adana: Mevlüt Karakaya, Muharrem Varlı, Seyfettin Yılmaz


Afyonkarahisar: Mehmet Parsak


Ankara: Zühal Topcu, Erkan Haberal, Şefkat Çetin, Mustafa Mit


Antalya: Mehmet Günal, Ahmet Selim Yurdakul


Aydın: Deniz Depboylu


Balıkesir: İsmail Ok


Bursa: İsmet Büyükataman, Kadir Koçdemir


Denizli: Emin Haluk Ayhan


Erzurum: Kamil Aydın


Gaziantep: Ümit Özdağ


Hatay: Mehmet Necmettin Ahrazoğlu


Isparta: Nuri Okutan


İstanbul: Edip Semih Yalçın, İzzet Ulvi Yönter, Ekmeleddin Mehmet İhsanoğlu, Celal Adan, Atila Kaya, İsmail Faruk Aksu, Arzu Erdem


İzmir: Oktay Vural, Ahmet Kenan Tanrıkulu


Kahramanmaraş: Fahrettin Oğuz Tor


Kayseri: Yusuf Halaçoğlu


Kocaeli: Saffet Sancaklı


Konya: Mustafa Kalaycı


Manisa: Erkan Akçay


Mersin: Oktay Öztürk, Baki Şimşek


Muğla: Mehmet Erdoğan


Osmaniye: Devlet Bahçeli, Ruhi Ersoy


Sakarya: Zihni Açba


Samsun: Erhan Usta