Nuri ELİBOL WASHINGTON

Nükleer Güvenlik Zirvesi için Washington’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, St. Regis Oteli’nde düşünce kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya geldi. Burada önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı, Türkiye ile ABD ilişkilerinin alternatifinin bulunmadığını söyledi. Türkiye’ye yakın bölgelerde büyük bir yıkım ve insanlık dramının yaşandığını belirten Erdoğan, “Yönetilemeyen siyasi alanlarla dolu bir coğrafyada Türkiye olarak gelişmeleri bölgesel ve küresel barışa hizmet edecek şekilde yönlendirmeye çabalıyoruz. Bu çabamızda zaman zaman yalnız kaldığımızı hissetsek de ABD’nin bizi anladığını ve yanımızda olduğunu düşünmek istiyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: “Türkiye açısından geçmişte olduğu gibi bugün de ABD ile ilişkilerimiz vazgeçilmez niteliktedir. İşbirliğimizi ortak değerler ve karşılıklı menfaatler temelinde geliştirmek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Bunu yapmaya da devam edeceğiz. Karşı karşıya bulunduğumuz sorunların çözümünde Türkiye-ABD ittifakının bir alternatifi olmadığı ortadadır. Burada esas mesele bu işbirliğinin gerek stratejik gerek taktik düzlemde gerçek anlamda verimli kılınabilmesidir. Mülteci krizi, Suriye ve Irak’ın çöküşünün en somut ürünleridir. Bu iki ülkedeki dağılma sürecinin önüne geçilemediği takdirde Batı toplumlarını çok daha vahim gelişmeler beklemektedir. Her şeyin küreselleştiği, sınırların anlamını kaybettiği bir dünyada bu tür krizlerin etkilerinden kimse uzak duramaz, kendini koruyamaz. Suriye’de çözüm ancak halkın beklentileri doğrultusunda şekillenecek gerçek bir siyasi dönüşüm süreciyle mümkün olabilir. Irak’ta ise güç ve refah paylaşımını adil, kapsayıcı ve dengeli biçimde sağlayacak bir sistemin tesisi şarttır. Bölgenin tarihi, siyasi ve sosyal dokusuna yabancı olan DAİŞ’i ise ülkemize, bölgeye ve insanlığa karşı ortak bir tehdit olarak görüyorum. Bu terör örgütüyle her düzlemde kararlı bir şekilde mücadele ediyor, bu yöndeki uluslararası çabalara da aktif destek sağlıyoruz.”

KERRY İLE GÜNDEM, SURİYE VE PYD

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’da bulunan büyükelçilik rezidansında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi. Bakanlar, Mevlüt Çavuşoğlu ve Berat Albayrak’ın yanı sıra MİT Müsteşarı’nın da katıldığı görüşmede, güncel kritik meseleler ele alındı. Suriye ve mülteciler, PYD konusunda yaşanan görüş ayrılığı ile küresel terör, görüşmenin ana konularıydı. 

MUSEVİ TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki Musevi kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti. Erdoğan kabulde, “Maalesef antisemitik, İslamofobik ve yabancı düşmanı akımlar giderek siyasetin merkezine yerleşiyor. Bunlara karşı ortak mücadele etmemiz şart” dedi. Kabul sonrası temsilciler görüşmeden memnuniyet duyduklarını belirtti.