Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, minikleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Kabulde Erdoğan, koltuğunu Başak Tahan’a devrederek çocuklarla bir toplantı gerçekleştirdi. Burada miniklere hitap eden Erdoğan, “Çanakkale Şehitliği’ni mutlaka ziyaret edin” dedi. Konuşmasında, çocuklara anne ve babalarının kıymetini çok iyi bilmeleri gerektiği konusunda nasihatler de veren Erdoğan, “Ben rastgele herkesin elini öpmem. Ama 3 kişinin elini öpmek benim için çok önemli; annemin, babamın ve öğretmenimin elini öperim” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çocukların sorularını cevapladı. Çorumlu Necip Can, ‘Ülkemizde terör olayları oluyor ve bazı insanlar evlerinden oluyor. Terörü bitirmek için neler yapmaya çalışıyorsunuz?’ diye sorarken ağladı, Erdoğan teselli etti. Ardından öğle yemeğini miniklerle birlikte yiyen Erdoğan, konuklarına Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni de gezdirdi.

Köşk’te koltuğa Reyhan Nur oturdu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle Çankaya Köşkü’nde de renkli anlar yaşandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir müddetliğine koltuğunu, Reyhan Nur Ünlü’ye devretti. Çankaya Köşkü’ndeki kabulde Başbakanlık koltuğuna oturan Reyhan Nur Ünlü’ye, çocuk bakanlar eşlik etti. Çocuk Başbakan Ünlü, “Mülteci Gelecek Projesi” isimli çalışmasını anlattı. Başbakan Davutoğlu, Reyhan Nur’u “Çok demokratik” buldu.

BAKAN AVCI, TEMPO TUTTU

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Çocuk Bayramı dolayısıyla Tevfik İleri Toplantı Salonu’nda çocukları kabul etti. Bir çocuk, bağlamasıyla Atabarı türküsünü seslendirdi. Bakan Avcı, türküye tempo tutarak eşlik etti.

MİNİK SEYMENLER COŞTURDU

Meclis başkanı İsmail Kahraman, TBMM’nin 96. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 1920 yılında açılışı yapılan birinci meclisi ziyaret etti. Kahraman daha sonra meclis bahçesinde Seymenlerin yaptığı gösteriyi ilgiyle izledi.