ZİYNETİ KOCABIYIK
Yerinde kullanıldığında hayat kurtarıcı olan bazı ilaçlar, kimi yiyeceklerle alınırsa ölüme kadar götürebiliyor. İlaç-yiyecek ilişkisinde hemen hepimizin bildiği gerçek “İlaçlarınızı greyfurt suyu ile içmeyin” dir. Peki hepsi bu kadar mı? Başka hangi ilaç grupları hangi yiyeceklerle etkileşiyor. Bu yazıyı okumadan ilaç almayın…

Tansiyon ilacı içerken bol bol patates yiyebilir misiniz? Mevsim grip mevsimi, grip ve soğukalgınlığı ilaçlarını kullanırken çayı ve kahveyi ne kadar içebilirsiniz? İlaçların yiyip içtiklerimizle reaksiyona girdiğini söyleyen İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, İç hastalıkları uzmanı Dr. Özgür Şamilgil, hangi ilaçların hani yiyeceklerle tüketilmemesi gerektiğini anlattı. İlaçların olumsuz etkilerinin beraberinde tüketilen besinin miktarına bağlı olduğunu belirten Dr. Şamilgil, “İlaç kullanımı sırasında tüketilen besinlerin ilaçların etkisini azaltıcı veya arttırıcı etkileri olabiliyor. Fayda beklerken ciddi derecede yan etkiler yaşanabiliyor” diyerek her ilacın prospektüsünün dikkatlice okunması gerektiğini önemle hatırlattı.
SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARINI ÇAY VE KAHVE İLE İÇMEYİN
Kahve, çay, kolalı içecekler, enerji içecekleri, bazı soğuk algınlığı ilaçlarıyla beraber alınırsa sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı, kalp ritm bozukluğu, tansiyon yüksekliği, kabızlık, idrar artışı yapabiliyor. 
Çay ve kafeinli içecekler, bazı nefes açıcı bronşit ilaçlarının yan etkisini arttırarak sinirlilik, kalp atışlarında ritim bozukluğuna sebep oluyor. Ciprofloksasin grubu antibiyotikler, doğum kontrol hapları ve kortizon da kafeinin parçalanmasını geciktirerek kan düzeyinin artmasına yol açıyor. 
TANSİYON HASTALARI PATATESİ FAZLA TÜKETMEYİN
Potasyum tutucu bazı tansiyon ilaçları ve idrar söktürücü kullananlarda, patates, muz, kayısı, portakal suyu gibi potasyumdan zengin gıdalar kısıtlanmazsa ölümcül kalp çarpıntıları yaşanabiliyor.
C VİTAMİNİNİ AÇ KARNINA ALIN
C vitamini demir emilimini kolaylaştırdığı için bu vitamin, kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri gibi gıdalarla birlikte alınırsa kendi emilimi bozuluyor ve etki etmiyor. Bu sebeple, C vitaminin aç alınması öneriliyor. Bazı alerji ilaçlarıyla beraber alınırsa etkilerini azaltabilir.
DEPRESYON TEDAVİSİ GÖRÜYORSANIZ KAHVALTILIKLARI İYİ SEÇİN
Eskitilmiş peynir, salam, sosis, sucuk, incir, bakla, lahana turşusu, soya sosu, tavuk veya dana ciğeri, tiramin adı verilen protein açısından zengindir.  Bazı antidepresanların yan etkisini çok artıran bu yiyecekler,  ritm bozukluğu, tansiyon yüksekliği, baş ağrısı, kusma, terleme ve ateşe hatta ölüme sebep olabilir.
KAN SULANDIRICILAR VE SALATA
Kalp ve damar hastalıkları sebebiyle sürekli kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin yeşil yapraklı sebze ve meyveleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Bazı kan sulandırıcı ilaçların etkinliği bu gıdalardaki K vitamininin bloke edilmesiyle sağlandığı için bu gıdaların günlük tüketimi hep eşit miktarda tutulmalıdır. Aksi taktirde pıhtılaşma bozukluğu felç ya da beyin kanaması riskini artırır.
KALP HASTALARI İLAÇLARINIZI GREYFURT SUYU İLE ALMAYIN

Bu meyvenin kendisinin değil ama suyunun günde 4 bardak veya daha fazla içilmesi kolesterol tedavisinde kullanılan statin grubu ilaç kullanan kişiler için tehlikeli olabiliyor. Greyfurt suyu, ilacın bağırsakta parçalanmasını geciktirerek kandaki seviyesini artırıyor. Bu da kas ağrıları, kas krampları ve kas erimesi gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. 
Greyfurt suyu, tansiyon hastaları için de dikkatle tüketilmesi gereken bir içecek. Özellikle kalsiyum antagonisti grubu tansiyon ilaçlarının etkisini arttırabiliyor bu da başta tansiyon düşüklüğü riski doğuruyor. Ayrıca kabızlık, kalp atışlarında yavaşlamaya neden olabiliyor.
ETKİSİNİ ARTIRIYOR
Östrojen içeren doğum kontrol haplarının etkisini dolayısıyla yan etkilerini arttırabiliyor. 
Bazı antidepresan, psikiyatri, kalp ritim bozukluğu ilaçları, kanser ilaçlarıyla da etkileşebiliyor.
SÜT KANSIZLIK TEDAVİSİNİ BALTALIYOR


Bazı grup antibiyotikler, kemik erimesi ilaçları, bazı romatizma ilaçları, kalsiyum içeren gıdalardan 2 saat önce veya 6 saat sonra alınmalıdır. Aksi takdirde etki göstermezler.  Kansızlık için kullanılan demirle süt ve süt ürünleri, pekmez, susam, fındık, fıstık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler aynı anda tüketilmemelidir. Demir emiliminin bozulmaması için en az 2 saat sonra tüketilmelidir.  Ayrıca kalp hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan betabloker olarak adlandırılan bir grup ilacı kullanan kişilerin de proteinli gıdaları tüketirken dikkatli olması gerekir. Birlikte kullanım ilacın nefes darlığı, tansiyon ve nabız düşürücü etkisini arttırır.