Vücuda girdikten sonra besinler kana karışarak şekere dönüşmek üzere parçalara ayrılırlar. Şeker salgısı için parçalanan bu besinler kana karışır. Bu sayede kandaki şeker oranı yükselmiş olur. Sağlıklı insanlarda kana karışan şeker, pankreas üzerinden salgılanan insülin hormonunun yardımıyla hücrelere aktarılır. Diyabetlilerde ise insülin eksikliği veya yetersizliği sebebiyle şekeri hücrelere sağlıklı bir şekilde aktaramaz ve kandaki oranı yükselmeye başlar. İnsülin yetersizliğinden dolayı hücreler gerekli glikozu işleyemez duruma gelirler ve vücut enerjisi, proteinlerden elde edilmeye başlar. Bunun sonucunda bu kişiler protein kaybından dolayı zayıflamaya başlarlar.

Diyabet rahatsızlığı bulunmayan kişilerin aç karnına kan şekeri oranı 120 mg/dl, tok karnına ise 140 mg/dl olarak olçümlenmiştir. Bu verilerin üzerinde sayılar  göründüğünde metabolizmada diyabet varlığına bir işaret olarak kabul edilir.

Tip 1 Diyabet
Şeker hastalığına sahip olan kişilerin %5 ile %10’unun yakalandığı şeker hastalığı tip 1 diye adlandırılır. Bu tür kişilerde insülin üretimi yetersizdir ya da tamamen yoktur. Tip 1 şeker hastalığı olan kişilerin yaşamları için insülin vazgeçilmez bir ilaçtır.

Tip 1 şeker hastalığı nedenleri arasında pankreasa zarar veren virüsler, kalıtım, vücudun savunma sisteminde ortaya çıkan ve pankreastaki insülin üreten hücrelerin zarar görmesi yer alır.

Tip 2 Diyabet
Kişiler şeker hastalığı tip 2 sahibi olduğu durumlarda insülin üretebilirler. Fakat ürettikleri bu insülin hedef dokularda verimli olarak kullanılamaz haldedir. Tip 2 diyabet, Tip 1'e göre daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Şeker hastalığından muzdarip kişilerin %90'lık bir kısmı Tip 2 şeker hastasıdır.

Tip 2 şeker hastalığı nedenleri arasında obezite, kalıtım, gebeliğe bağlı şeker hastalığı gelişimi, 4.5 kg’dan ağır bebek doğurmak, stres ve hipertansiyon yer alır.


Şeker Hastalığı Belirtileri

Aşırı susama ve Sık Sık idrara çıkma

Bulanık görme, halsizlik ve bitkinlik

Acıkma hissinin artması

Mide Bulantısı ya da kusma

İdrar yolu enfeksiyonu

Kuru cilt ve kaşıntı ve yaralanmaların uzun süre sürmesi

Kaynak:  www.sekerhastaligi.com

İlandır.