Yıldız transferleriyle uluslararası basında da konuşulan Fenerbahçe'ye yabancılarının faturası bir hayli ağır olacak... TFF'nin yeni kuralıyla Süper Lig ekipleri bu sezon 28 kişilik kadrolarında en fazla 14 yabancı futbolcu bulundurabilecek. Mevcut kadrosunu Jose Fernandao, Simon Kjaer, Fabiano Ribeiro, Abdoulaye Ba, Luis Nani, Josef de Souza ve Robin Van Persie'yle güçlendiren sarılacivertlilerin yabancı futbolcu sayısı bu isimlerle 15'e çıktı. 


14'TEN SONRASI ARTI 1 MİL YON LİRA 
TFF'nin yeni sistemiyle kulüpler kadrolarında bulunan her yabancı futbolcu için federasyona "Yerli Futbolcu Teşvik Fonu" adı altında para ödemek zorunda kalacak. Kadrosunda 14 yabancı bulunan ekipler, TFF'ye 6 milyon lira ödeyecek. Bu yabancılardan birisi kaleciyse TFF'ye ekstradan 1 milyon lira daha verilecek. Sarı-lacivertliler, 15 futbolcu için TFF'ye 8 milyon lira ödeyecek bundan sonra alacağı her yabancı içinse federasyona 1 milyon lira yatıracak. Geçen sezon başka takımlarda kiralık oynayan Miroslav Stoch ve Samuel Holmen ile tekrar A takıma alınan Milos Krasic de sarı-lacivertlilere katılırken sadece Emmanuel Emenike'yle yollar ayrıldı. Fenerbahçe elindeki yabancılardan birini daha göndermek zorunda. Yoksa o isim TFF'ye bildirilemeyecek ve dolayısıyla kadroda yer alamayacak 


TAKIMIN DİLİ PORTEKİZ
Kadrosunda 4 Brezilyalı, 3 Portekizli futbolcu bulunan Fenerbahçe'de, teknik direktör Vitor Pereira ve 3 Portekizli antrenörle birlikte Portekizce konuşanların sayısı 11'i buldu. Geçen sezon ana dili Portekizce olan iki futbolcu (Meireles ve Alves) bulunuyordu.