654. tarihi Kırkpınar güreşleri bu hafta sonu Edirne Sarayiçi'nde başlıyor. Sezon boyunca birçok turnuvaya katılarak yağlı güreşlerin olimpiyatları sayılan bu organizasyona hazırlanan pehlivanlar, Kırkpınar başpehlivanı olarak tarihe geçmek için gün sayıyor. Geçen sene finalde İsmail Balaban'ı yenerek ilk kez Kırkpınar başpehlivanı olan Fatih Atlı, bu yıl yine iddialı. 3 kez başpehlivan olan güreşçinin, ebedi sahibi olduğu altın kemeri, ilk kez kazanan Fatih Atlı iki sene daha Kırkpınar'ı kazanma hedefinde. Başpehlivanlığı 2013 yılında ilk kez kazanan ve hedefi bu yılda altın kemeri takmak olan Antalyalı pehlivan İsmail Balaban da favori isimler arasında. Balaban, "Kırkpınar'a çok iyi hazırlandım. Geçen sezon kaçırdığım başpehlivanlığı bun sene alacağım" dedi. 
Pehlivanlığın zirvesi
Son olarak 600 pehlivanın katıldığı Sancaktepe güreşlerinin finalinde Şaban Yılmaz'ı yenen ve önceki yıllarda 3 kez Kırkpınar'da başpehlivan olan Recep Kara da yine favorilerden. Tecrübeli pehlivan, "Recep Kara, her zaman altın kemere adaydır. Hedefim altın kemerin daimi sahibi olmak. Güreşi zirvede bırakmak istiyorum. Daha önceki ustalarımız maalesef bu konuda doğru örnek olmadılar" ifadelerini kullandı. Daha önce 2 kez üst üste kazanan ama altın kemerin daimi sahibi olma şansını elde edemeyen Mehmet Yeşil de şeytanın bacağını kırma peşinde.  Sezon boyunca yapılan güreşlerde iyi sonuçlar elde eden Osman Aynur, Şaban Yılmaz, Serhat Gökmen, Ünal Karaman ve Ekrem Yavuz da 654. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemer için mücadele edecek diğer iddialı isimler olarak dikkati çekiyor.
ER MEYDANI KAVRULACAK

Bu yıl Ramazan'a denk gelmesi nedeniyle temmuz ayı sonlarına alınan 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde pehlivanlar 40 dereceye yaklaşan sıcaklarda güreş tutacak. Hem nem oranının yüksekliği hem de vücutlarındaki zeytinyağı nedeniyle pehlivanlar yaşanan sıcaklıkları daha fazla hissetmelerine neden olacak.