Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda salı günü karşılaşacakları Shakhtar Donetsk maçı öncesi çarpıcı açıklamalarda bulundu. Shakhtar'ın kendileri için sır bir takım olmadığını dile getiren Portekizli teknik adam, Rumen teknik adam Mircea Lucescu ile daha önce defalarca karşılaştıklarını hatırlatırken, "Lucescu beni iyi tanır. Bu seviyedeki yarışmacı takımlar birbirlerini iyi analiz ediyorlar. Biz de iyi bir analiz süreci geçirdik. Gizli yanı fazla olmayan bir takım. Çok güçlü bir ekip ama mükemmel değiller. Kontrol edilebilecek yanları var, eksikleri var. Bu yanların üzerine gideceğiz. İyi yanları var, kötü yanları var. Tıpkı bizim eksik ve iyi yanlarımız olduğu gibi. Rakibi gayet iyi tanıdığımızı düşünüyorum"  dedi. 
İyi bir karakter koymalıyız
Futbolda mücadeleci ve yarışmacı bir takım olmanın kendisi için önemli olduğunu anlatan Pereira, Shakhtar Donetsk karşısında kendi kişiliğini ve oyun anlayışını sahada görmek istediğini belirterek, "Profesyonel çerçevede işinizi iyi yapmak önemlidir. Buna inanıyorum. Yarışmacı olmak kadar karakter de önemli. Yaptığı işten gurur duyan bir takım görmek istiyorum. Hem bu maçta hem de bütün sezon boyunca. Maç sonunda soyunma odasına girdiğimizde, birbirimizin gözlerine baktığımızda 'her şeyi yaptık, cesurduk, karakterimizi ortaya koyduk, tüm gayreti ortaya koyduk' diyebilmeliyiz. Maçtan sonra takımdan bu hissi istiyorum. Bu taktikten, teknikten daha önemlidir benim için. Maç sonu oyuncularımla gurur duymak istiyorum, taraftarımızla gurur duymak istiyorum" ifadelerini kullandı.
Tarzımı asla değiştirmem
Rakibi düşünmek yerine kendilerine odaklanmaları gerektiğini belirten Pereira, "Kazanmaya giden yol, onların bizim kalitemizi görmesinden geçiyor" dedi. Hiçbir zaman futbola bakış açısını değiştirmediğini anlatan Portekizli çalıştırıcı, "Kazanmaya giden yolumuz bizim kimliğimizdir. Benim için futbol hep böyleydi, hep kendi takımıma odaklandım. Bir rakip, bir turnuva için de tarzımızı değiştirmeyi düşünmüyorum" diye konuştu. Taraftarın takımdan beklentisinin yüksek olduğunu bildiğini aktaran Pereira, "Yeni transferler için çok heyecanlı olduklarını biliyoruz. Farklı bir oyun oynamaya çalışıyoruz ve sadece 3 haftadır bir aradayız. Maçın başından sonuna kadar taraftar desteğini arkamızda hissetmek istiyoruz. 12. adama ihtiyacımız var. Bu desteği göstermelerini istiyoruz" dedi.