FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, FIFA Seçim Kurulu'nun, UEFA Genel  Sekreteri Gianni Infantino, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Eski FIFA Genel  Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü işadamı Tokyo Sexwale  ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim  el-Halife'nin, başkan adaylıklarını onadığı ifade edildi. 
 
Açıklamada, daha önce adaylığını açıklayan 7 isim içinde yer alan  Liberya Futbol Federasyonu Başkanı Musa Bility'nin yapılan incelemeler sonrasında  adaylığının kabul edilmediği belirtildi. 
 
FIFA Seçim Kurulu, adaylık başvurusunda bulunan UEFA Başkanı Michel  Platini'ye ise listede yer vermedi. Futboldan 90 gün men cezası alan Fransız  Platini'nin adaylık durumu hakkında açıklama yapılmadı. 
 
Daha önce FIFA tarafından yapılan açıklamada, futboldan men cezası  alması nedeniyle Platini'nin adaylığının devam edemeyeceği, seçimden önce  cezasını tamamlaması durumunda ise adaylık hakkındaki kararın tekrar  değerlendirileceği bildirilmişti. 
 
FIFA başkanlık seçimi, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde  yapılacak. 
 
Hesabına 2011 yılında yatırılan 2 milyon İsviçre Frangı nedeniyle 90  gün futboldan men cezası alan Platini, bu paranın 1998-2002 yıllarında FIFA  Başkanı Sepp Blatter'e yaptığı danışmanlığın karşılığı olduğunu söylemişti.  Ödemenin 9 yıl sonra yapılmasıyla ilgili eleştirilerin hedefinde yer alan Fransız spor adamı, Blatter ile yazılı değil sözlü bir anlaşma yaptıklarını söyleyerek  kendini savunmuştu. 
 
ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey  yöneticileri, rüşvet alındığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta  Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta  düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası  kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter,  seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.