Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay da konuşmak için Karar’ı tercih etti... Beşiktaş galibiyetinin ardından Siyah-Beyazlı camiadan eleştiri alan tecrübeli teknik adam, duygularını açık yüreklilikle dile getirirken, kendi oyuncuları hakkında da ilginç açıklamalarda bulundu.

-Kasımpaşa, bu sezonu iyi geçirdi. Avrupa kupalarına katılma mücadelesi veriyorsunuz. Sezon hakkında genel değerlendirmenizi alabilir miyim?
Sezon bizim için iyi geçti. İkinci yarıya kötü başladık aslında. Donk’un gitmesi, onun yerine gelen oyuncuların da bize tam katkı verememesi kötü oldu. Bizi asıl yakan hakemler oldu. Onlar yüzünden çok puan kaybettik. Şimdi baktığınızda o maçlardan puan alabilseydik daha garanti bir yerde olabilirdik.

EREN YÜZDE 99 GİDECEK

-Bu sezon gelen oyuncular çok kaliteli. Özellikle yabancı isimler. Siz de her gittiğiniz takımda böyle bir ortam yakalıyorsunuz. Bunun sırrı nedir?

Önümüzde sürekli dosyalar var, sürekli oyuncu izliyoruz ve takip ediyoruz. Takım yaparken önümüzdeki sezonu da düşünmemiz gerekiyor. Öncelikle Eren Derdiyok’tan bahsedelim. Yüzde 99 sezon sonu gidecek Eren. Türkiye’den de yurt dışından da teklifler var. Mesela Donk; sözleşmesinin bitimine 4 ay vardı. Galatasaray çok para verdi. Bana söylediler. Ben de zaten 4 ay sonra gidecek diye tamam dedim. Eren gideceği için de bizim oraya bir alternatif bulmamız gerek. Arayıştayız.

SCARIONE ÇOK PAHALI

-Peki Scarione’nin durumu nedir? Beşiktaş’tan teklif söylentileri vardı...

Scarione’nin durumu daha belli değil. O artık yönetimin vereceği karar ancak istediği para çok. Ben onunla çalışmaya devam etmek isterim. Burada inanılmaz paralar harcanmış, ama sonuç alınamamış. Artık o geniş bütçeler yok, bunu da düşünmek lazım. Seyircimiz de yok. Ligin en az taraftarı Akhisar Belediye ile bizde. Ayrıca basınla ilgili çok fazla iletişimimiz yok. Burada takım havası da yok. O olmazsa başarının gelmesi zor. Inşallah onu da seneye oluşturacağız. Taraftarlar da seneye bizimle olacaktır.

-Omeruo ile ilgili bir çalışma var mı? Satın alma opsiyonu Chelsea’de, alacak mısınız?

Omeruo, pahalı bir oyuncu. Biz onu yine kiralık istiyoruz.

FAVORİM BEŞİKTAŞ

-Şampiyonluk favoriniz Beşiktaş o zaman?

Beşiktaş takımı avantajlı, çok istiyor. Fenerbahçe’ye baktığınızda hala boş işlerle uğraşıyor. Gereksiz işlerle muhatap oluyorlar. Beşiktaş’tan daha dinçler ancak bir türlü değerlendiremediler. Üç alanda da gidebilirlerdi. Her takım puan kaybedebiliyor. Kadron ne kadar iyi olursa olsun.

AYDIN YILMAZ BİTMİŞ

-İki oyuncu sormak istiyorum. Isaksson ve Aydın Yılmaz?

Isaksson’a biz bir şey yapmadık. Kendi kendini kesti. Bir oyuncu oynamak istemiyorsa neden oynamadığı sorusunun cevabını kendisinde aramalı. Hiçbir antrenör kendine yarayan oyuncudan vazgeçmez. Bir ara düzeldi, sonra tekrar beklediğimiz performansı sergileyemedi. Hele Aydın Yılmaz. Hiç beklediğimiz gibi çıkmadı. Bitmiş resmen. Çok sakatlanıyor, yeni yeni iyileşiyor. Bizim psikolog dahil her şeyimiz var. Isteyen terapiye gidebilir. Geldiğinden beri Aydın burada yok malesef.

-Oyunculuk ve antrenörlük kariyerinizde hafızanızda en çok yer eden maçı sorsam...

Beşiktaş’ta 15 sene sonra şampiyon olduğumuz günü asla unutamam. Denizli’deki UEFA Kupası maceramız. Tabii bir de Beşiktaş’ta Fenerbahçe’yi 4-3 yendiğimiz maç. Pancu kaleye geçmişti.

ŞENOL HOCA BİZE SAYGISIZLIK YAPTI

-Kazandığınız Beşiktaş maçıyla ilgili soru sormak istiyorum. Çünkü “Beşiktaş’ın çocuğu Rıza Çalımbay maçı verecek” deniliyordu. Ne söylemek istersiniz?

Biz maçı kazanmak istiyorduk. Kazanmaya ihtiyacımız vardı. İstikrar yakalamak istiyorsak kazanmalıydık. Öteki işlerle bizim alakamız yok. Söyledim; biz bunları Beşiktaş’tan öğrendik diye. Önce spor ahlakı diye bir şey var. Onun için de her maçı kazanmak için çıkarız. Ben şimdi geçen sene Mersin’i çalıştırdım. Mersin’e maç mı vereyim? Böyle şey olur mu? Rıza hoca oyuncusuna ne diyecek? ‘Ben Beşiktaşlıyım, maçta oynamayın, verin’ mi diyecek? Biz o gün ilk defa tam kadro maça çıktık. Bir de Fenerbahçe maçına baktığınızda biz 2 maçı da 10 kişi tamamladık. 5. dakikada penaltı verdiler, oyuncumuza kırmızı verdi. Niye kimse bizim hakkımızı savunmadı? Niye bunlara bunu yaptılar demediler?

Bizde öyle hakla ilgili sorun olmaz. Ben Beşiktaş’lıyım. Bundan da gurur duyuyorum. Benden sonra Aykut hocaya başladılar. İkimiz de gereken cevabı verdik. Yapılması ve görülmesi gereken buydu. Bu maçta yenilebilirdik. Biz her şeyimizi ortaya koyduk. Sonuçta her şey olabilir. Ama Beşiktaş gol atıyor, Şenol hoca havalara sıçrıyor. Biz gol atıyoruz, sus pus duruyoruz. Niye? Çünkü biz Beşiktaşlıyız. Şenol hoca da yapmasın. O da sevinmesin öyle. Bence o yanlış. Herkesin saygısı olması gerekiyor. Ben herkesten daha çok Beşiktaşlıyım.

 ŞEREFLİ İKİNCİLİKLERLE ÖVÜNMÜYOR MUYUZ?

-Beşiktaşlı taraftarlara vereceğiniz mesaj var mı?

Beşiktaş benim her şeyim. Ben kariyerim boyunca Beşiktaş dışında hiçbir takımda forma giymedim. Hayatımda en çok üzüldüğüm anlardan biri de Beşiktaş’tan ayrıldığım zaman olmuştur. Taraftarlar da onlara galibiyet hediye edeceğimi düşünmemeli. Biz her zaman şerefli ikinciliklerle övünmüyor muyuz? Bize böyle şeyler yapmak yakışır mı?

-Peki Vodafone Arena’yı nasıl buldunuz?

Henüz gitmedim. Asılnda ayrı yerlerden 3 tane davetiye geldi. Öyle bir Beşiktaşlıyım ki 3 yerden davetiye geliyor. Gidemedim ancak fırsat olursa gideceğim.

KİMSE BANA KAL DEMEDİ

-Bir gün yeniden Beşiktaş'a dönmeyi hayal ediyor musunuz?

Beşiktaş için her şeyi yaparım. Ama sahaya çıktığınız zaman ne gerekiyorsa onu yaparsınız. Ben Beşiktaş ile büyüdüm. Başka hiçbir forma giymedim. Benim kadar kimse Beşiktaş'ı düşünemez. Kimse bana orada sahip çıkmadı. Benim hayatımda en çok üzüldüğüm anlardan biridir bu. Kimse 1 sene daha kal demedi. En küçük şeyde Rıza şöyle, Rıza böyle... Ben eski Rıza değilim. Bir gün yeniden Beşiktaş'a dönersem her şey farklı olur. (Karar)