KCK soruşturmasında 33 avukatın tutuklanması dikkatleri PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarına çekti. Öcalan'ın 250'yi aşkın avukatı var. Türkiye'nin çeşitli illerinde ikamet eden avukatlar, Beyoğlu'ndaki Asrın Hukuk Bürosu üzerinden koordine ediliyor. Hukuk fakültesini yeni bitiren bazı avukatlar, Öcalan'ın avukatlığıyla mesleğe başlıyor. Son KCK operasyonlarından sonra Öcalan'ın avukatlığını yapmak aslında ateşten gömlek giymek oldu. Bu işe soyunanlar bir yerden sonra "Apo'nun avukatı" damgasını yiyor. Toplumun bir kesimi tarafından dışlanıyor. 

NASIL YÜKSELDİLER?

Öcalan 1999 yılında Türkiye'ye getirildiğinde kendisine ilk avukatlık yapan isimlerden Medeni Ayhan, bir internet sitesinde yayınlanan 75 sayfalık yazısında Öcalan'a avukatlık yapanların nasıl yükseldiğini şöyle anlatıyor: "Kimi avukatlar Apo'nun avukatlığından ayrılınca ve bakiye de kalanlardan bir bölümü de Apo'nun vekâletini belediye başkanı veya milletvekili olmada kullanıp filen avukatlığı bırakınca, işi; hukuk fakültelerinden yeni mezun olmuş, ideolojik-politik ve mesleki olgunlaşması olmayan genç avukatlar ile idare etmeye başladılar. Bu durumdaki avukatlar sorgulamadığından, ya da devletin resmi ideolojisi ile bir problemleri bulunmadığından her zaman için kullanılabilme özeliliği göstermektedir. Apo'nun avukatlığına ilişkin vekaletname ve hatta yetki belgeleri sadece milletvekili ve belediye başkanı olmada kullanılmadı, aynı zamanda o çevreden dava alıp palazlanmada da kullanıldı." Öcalan ilk yakalandığında kendisine avukatlık yapacak Kürt avukatlar bulamadıklarını anlatan Ayhan, ortam yumuşayınca bu işi siyasi ranta çevirmek isteyen birçok ismin Öcalan'ın avukatlığına soyunduğunu belirtti. Medeni Ayhan bugün milletvekili olan Hasip Kaplan'ı buna örnek vererek şunları anlattı: "Ortam yumuşayınca Abdullah Öcalan'ın avukatlığını üstelenen kişilerden biri de Av.Hasip Kaplan'dı. Hasip Kaplan, bütün Kürt avukatlar içerisinde Kürdistani algılayıştan en uzak, en reformist ve en oportünist tiplerden biridir. Apo buna rağmen Kaplan'nın yaptığı savunmayı dahi aşrı bulduğundan, ilgili avukatın yaptığı savunmaya katılmadığını beyan etti. Bunun üzerine, Av. Hasip Kaplan da, Apo'nun avukatlığından çekildiğini deklere etti. Ancak Hasip Kaplan daha sonraki süreçte milletvekili koltuğunu kapabilmek için sisteme tekrar geri döndü." Ayhan, Öcalan'a avukatlık yaptığı yıllarda Osman Baydemir ile Mahmut Şakar ile ilgili olarak ise "Osman Baydemir ve Mahmut Şakar ın da ideolojik açıdan bir bilgileri, birikimleri ve tercihleri yoktu. Ne söylenebilecekse, ona aykırı söz söylemeyecek yapıdaki kişilerdi. Osman Baydemir, davranışlarını belirlerken, büro ortağı Mahmut Şakar'ın gözlerine bakan bir tipti" ifadelerini kullandı. 

AVUKATLIĞI BIRAKANLAR

Öcalan'ın avukatlığını üstelenen ilk isim olan Ayhan, aynı zamanda avukatlığını bırakan ilk isim olarak da biliniyor. Ayhan, Öcalan'ın işbirlikçi ve politik inkârcı yüzünü gördükten sonra avukatlığını bırakmaya karar verdiğini ifade ederken kendisinden sonra Ahmet Zeki Okçuoğlu, Av.Ümmihan Yaşar, Av.Ercan Kanar ve Av.Mükrime Tepe'nin de Apo'nun avukatlığını bıraktığını kaydediyor. Öcalan'ın hoşlanmadığı isimleri avukat olarak istemediğini belirten Medeni Ayhan, Av.Ümmihan Yaşar'ın yaşadıklarını buna örnek vererek şunları anlatıyor: "Apo'nun avukatlığını üstlenmiş ilk avukat grubunda yer alan Av.Ümmihan Yaşar ın ise, kendisi ile görüşmeye gittiği İmralı'daki Apo'nun; "Benim doğum günüm kutlanırsa nasıl olur? " şeklindeki sorusuna; "Orta Doğu daki liderlerin tamamı neden Saddam'a veya Hafız Esad'a benzemeye çalışır" şeklindeki eleştiriel yaklaşımı karşısında, Apo'nun hoşnutsuz kaldığı söylenmektedir. Bu nedenle de; "Bu defa avukatlar olarak çok zayıf gelmişsiniz" diyerek, Av. Yaşar'ı artık istemediğini yansıttığı ileri sürülmektedir. Bu avukatlar dışında, Apo'nun avukatlığını bırakan başka avukatlar da olmakla birlikte, onlar herhangi bir açıklama yapmadan sessizce köşelerine çekilmeyi tercih etmiştir."

YÜKSELMENİN YOLU İMRALI'DAN GEÇİYOR

Öcalan'ın avukatlığını yapmak, beraberinde siyasete yükselmek anlamına geliyor. Zira bunun birçok örneği var. 1999 yılında Abdullah Öcalan yakalandığında avukatlığını yapmayı kabul eden isimler bugün çok farklı noktalarda. Avukat Osman Baydemir Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı, Avukat Bekir Kaya Van Belediye Başkanı olarak ödüllendirilirken, Aysel Tuğluk, Ayla Akat, Selahattin Demirtaş, Bengi Yıldız ve Hasip Kaplan milletvekili olarak Meclise girdiler. Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Nazmi Gür ise avukat olmamalarına rağmen Öcalan'ın davasıyla başından beri ilgilendikleri için milletvekili yapıldılar. 
HABER - SALİH BİLİCİ