BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali

Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde, Adana Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve çeşitli STK’ların destekleriyle 4-6 Ekim tarihlerinde “BÜYÜK AKDENİZ
ŞÖLENİ” temasıyla düzenlenecek Adana Lezzet Festivali artık uluslararası bir boyuta taşınmış...

Ürün çeşitlendirme kavramı turizm faaliyetleri içerisinde enteresan bir boyuta geldi. İşletmeler, şehirler hatta ülkeler birçok iç ya da dış rekabet şartlarına uyum sağlamak maksadıyla, çeşitli metodlarla turizm arzını artırma ve farklılaştırma yönünde gayret gösteriyor. Artık klasik turizm kaynakları, rekabet için yeterli değil. Turistik ürün çeşitlendirmesine gidilmesi gerekliliği artık kaçınılmaz. Ülkemizde birçok şehir valisinin, belediye başkanının korkarım anlamakta zorlandığı gastronomi ve turizm arasındaki ilişki artık bütün dünyanın kabul ettiği net bir gerçek. Hatta devletin bu anlamda en yetkili kurumu Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Türkiye turizm stratejileri ve eylem planları incelendiğinde konu başlıkları arasında yer alan HİZMET KALİTESİ, KENTSEL ÖLÇEKTE MARKALAŞMA, TURİZM ÇEŞİTLENDİRMESİ, TURİZM GELİŞİM BÖLGELERİ, TURİZM GELİŞİM KORİDORLARI, TURİZM KENTLERİ, EKO TURİZM BÖLGELERİ (www.kultur.gov.tr) gibi konular açıkça belirtilmişken bu durumu açıkçası ben beceriksizlik ve vizyonsuzluk olarak görüyorum, başka da bir tanımlaması yok.
    Ülkemizde sıklıkla gastronomi festivalleri yapılır ve neredeyse her ilde bu alanda bir etkinlikle karşılaşmak mümkün. Elbette gastronomi turizminin hiç olmadığı kadar popüler hale geldiği bu günlerde, etkinlik sayısının artması sevindirici. Ancak çoğu gastronomi festivali saman alevi gibi; uzun vadeli bir stratejiyle hareket edilmeyen, şehir esnafına kalıcı katkı sağlamayan, gastronomi markalaşmasına en ufak katkıda bulunmayan “şovlara” dönüştürülüyor ve ne yazık ki gerçek hedefine ulaşamıyor. Tam da burada giderek gelişen ve güçlenen bir GASTRONOMİ festivalinden bahsedeceğim. 3. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ.  Adana’da üç yıldır süren ve çıtanın sürekli yukarı taşındığı festivalin başarısı tam bir örnek. Öyle iyi bir örnek ki niteliğe önem verilmeyen diğer festivallerle arasındaki fark, diğerlerinin örnek alması gereken bir boyutta.
    Geçtiğimiz yıl Adana Lezzet Festivali’nde Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ile festival çadırında bir sohbet yapma fırsatı bulmuştum. Geçen yılki yazımda da açıkça belirtmiştim, itiraf ediyorum çok şaşırmıştım. Eğer bütün illerimizde bu geniş görüşlülük, kararlılık ve farkındalıkta yöneticiler olsa sanırım ülkemiz adına TURİZM anlamında çok daha farklı bir sıçrama görebiliriz diye düşünmüştüm ve düşünüyorum. Sayın Vali, şehrin kalkınmasının topyekûn bir anlayış ve şehrin gerçeklerinin farkında olmakla mümkün olabileceğinin altını çizmişti ve halktan kopuk hiçbir projenin başarılı olabileceğine inanmıyordu. Turizmin Adana açısından öneminin, değerinin farkındaydı ve artık bütün dünyada önemli bir turizm başlığı olan gastronomi konusunu gereğince ciddiye alıyordu.
    Adana’da gastronomi stratejisini adım adım anlattığını net hatırlıyorum ve görüyorum ki bu sene anlattığı o stratejiyi planlı şekilde uyguluyor. Adana’nın gastronomi turizmindeki markalaşma çalışmalarını büyük bir takdir ve heyecanla izliyorum.
    Bu arada çok kısa bir süre önce, haziran sonunda Adana UNESCO 2019 yılı için Gastronomi Şehri başvurusunu yaparak bu süreci uluslararası platforma taşımış. Adana, tadına doyum olmayan lezzetlerini UNESCO Gastronomi Şehri unvanıyla taçlandırmayı kesinlikle hak ediyor. Bu yıl yine Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde, Adana Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve çeşitli STK’ların destekleriyle 4 - 6 Ekim tarihlerinde “BÜYÜK AKDENİZ ŞÖLENİ” temasıyla düzenlenecek 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali artık ülke sınırları dışına taşınmış.
    Akdeniz ülkelerinden konuk ülkeler ve uluslararası isimlerin katılımıyla üç gün boyunca Adana’da bir gastronomi şöleni yaşanacak. Akdeniz demek şüphesiz ki coşku demek, sıcaklık demek, lezzet demek ve bu kavramların en çok örtüştüğü şehir olan Adana’nın geleneksel tatlarının Akdeniz mutfaklarıyla buluşacağı bir festivali düşünmek bile insanın hem kanını kaynatıyor hem de iştahını açıyor. Bu yıl festivale davet edilen ülkeler İTALYA, MALTA, LÜBNAN, KKTC, İSPANYA, FRANSA, TUNUS, BOSNA HERSEK, ARNAVUTLUK VE YUNANİSTAN olarak belirlenmiş.
    Festivalde birbirinden özgün yerel ve ulusal şeflerin yanı sıra, konuk ülkelerden uluslararası şeflerin gastro-şovları da yer alacak. JUANJO LÓPEZ, JAVİER GARCİA PEÑA (İSPANYA), NİHAD MAMALEDZİJA (BOSNA HERSEK), CHRİSTİAN PLUMAİL (FRANSA), RAFRAM CHADDAD (TUNUS), ALTİN PRENGA (ARNAVUTLUK) VE ANİSSA HELOU (LÜBNAN) gibi ülkelerinin en önemli yıldız şefleri olan isimlerin katılımıyla zenginleşecek bir festival programı hazırlanmış.
    3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde yine şehrin önde gelen lezzet markalarının standları kurulacak ve çeşitli etkinlik noktalarında geleneksel Adana mutfağına vurgu yapan gastro-şovlar, tadım oturumları, söyleşiler, paneller ve mutfak atölyeleri gerçekleşecek.  
3. ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ kesinlikle ülkemizin en çok ses getiren gastronomi etkinliğine dönüşen, kapsamlı içeriği, sürdürülebilirliği ve bütün ülkeye yayılan coşkusuyla gerçekten örnek bir model oluşturuyor. Geçen yıl Sayın Valinin altını çizdiği gibi, festivaller halktan kopuk olmamalı, salonlara sıkışmış monolog formlardan çıkıp halkla bütünleşmeli; ancak bunu yaparken gereken disiplin, düzen, şıklık gibi kavramlar atlanmamalı. Adana bütün bunları başaran, sürdürülebilir bir festival ve gastronomi turizminde yıldızlaştırdığı “Adana” markasıyla muhteşem işlere imza atmaya devam ediyor. Demek ki bir şehir, valisine inanırsa şehir arkasından yürüyormuş. İnanıyorum ki Adana, Sayın Valinin önderliğinde, her konuda aynı tutarlılık ve kararlılıkla çok daha özel işlere imza atmaya devam edecek.

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609464 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/adnan-sahin/609464.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT