BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Aşı konusunda emin misiniz Ercüment Ovalı?

Cem Küçük
Facebook
 
20 Nisan’da bu köşede Ercüment Ovalı hakkında şunu yazmıştım: 
             ***
Kan ve kök hücreden yapay deri üreten Ercüment Ovalı "23 Nisan’da çalışmalarımızı tüm dünya görecek" diyerek çıtayı yükseltti. 31 Mart’ta şöyle bir tweet attı. Noktalama ve yazım hatalarını ben düzeltiyorum:
“Bugünden itibaren Acıbadem’in bize sağladığı bu yerde 45 gün süre ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Aşı üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı Covid-19 virüsünden 10 milyar PFU  üretmeye başlıyoruz. Kahramanlarımı seviyorum.” 
             ***
Bir kere bir bilim insanının ciddi olması lazım. Tarih vermesi, 23 Nisan’dan önce aşıyı buluyoruz demesi iyi bir şey değil. Bilimde kesin konuşmak olmaz. Aşıyı bulacağını söyleyip bulamamak itibar kaybına yol açar. Zaten tepkiler gelince de Ovalı, “Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın COVID-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir” açıklamasını yapmıştı. Halbuki Ercüment Bey aşıyı bulacağını söylemişti. 
Tepkiler üzerine sosyal medya hesaplarını kapatan Ovalı iki gün önce gene ortaya çıktı. İhlas Haber Ajansı’na konuşan Ovalı, "2 milyon doz aşı ürettik. Testler devam ediyor. Türkiye'de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak hayvan testleri için Amerika'dan 22 Haziran'da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu. 10 Ağustos'ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş koronavirüs ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz" ifadelerini kullandı. 
Sayın Ovalı diyelim ki aşı olmadı. 2 milyon aşıyı çöpe mi atacaksınız. Deney hayvanları temmuz sonu gelecek dediniz. Şimdi 10 Ağustos’ta gelecek diyorsunuz. Ekim sonu gibi insan üstünde denenecek. Başarılı olursa ocakta mı üretim olacak? 
Dünyada takip ettiğim uzmanlar, tıp fakülteleri aşı konusunda net konuşmuyor. Kimse şu tarihte buluruz demiyor, diyemiyor. Açıkçası Sayın Ovalı’nın bu kadar net konuşması beni kaygılandırıyor. Çünkü neticede aşı denenecek, sonra başarılı olup olmadığı görülecek. 
Sayın Ovalı umarım ben yanılırım. Ama bu aşı işi bana çok inandırıcı gelmiyor. İnşallah sizin dediğiniz olur. Yok olmazsa eğer, itibarınıza yıkıcı bir darbe indirmiş olacaksınız. 
Haklı çıkarsanız, sizi alkışlarız. Dünya tıp literatürüne de girmiş olursunuz.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614633 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/614633.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT