BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kurban Bayramı yaklaşırken...

Hasan Yavaş
Facebook
Kurban, Allah yolunda mal ile yapılan bir fedakârlıktır. Fakir ve muhtaçları sevindirerek, Onun rızasına kavuşmak için bir vesîledir.
 
Kurban, insanı rızâ-yı Bâriye kavuşturan bir vesiledir. Kurban, Allahü teâlâya yakın olmak, Onun rızasına, sevgisine kavuşmaktır. Bayram da, sevinç ve neşedir. Bizi Allahü teâlâya yakınlaştıracak amellerin hepsi çok kıymetlidir. Cenab-ı Hak, Mâide sûresinin 35. âyet-i kerîmesinde mealen, (Allahü teâlânın rızasına sebep olacak, Onun muhabbetini, rızasını size kazandıracak her türlü faydalı amelleri, işleri arayınız. Allahü teâlânın rızasına götürecek fırsatları, vesileleri iyi değerlendiriniz) buyuruyor.
Tevessül, insanı Allahü  teâlâya yaklaştıracak ibadet ve amellere sarılmaktır. Bunları yapmak, her mümine ilâhî bir emirdir. Onun sevdiği ve beğendiği insanlar, mekânlar ve zamanlar vardır. Allahü teâlânın sevdiği ameller, işler bellidir. Cenâb-ı Hak onları, sevdiği kullar vasıtasıyla, Peygamberleri vasıtasıyla bütün insanlara haber vermiştir. Namaz, oruç, zekât ve hac ibadetleri ile birlikte kurban kesmek, fakir ve muhtaç kimselere yardım etmek, bütün insanlarla birlikte hayvanlara bile şefkat ve merhametle muamele etmek, onların ihtiyaçlarını gidermek de, insanı Allahü teâlânın rızasına kavuşturacak işlerdir.
Dünyada insanın en büyük başarısı, Rabbimizin rızasını kazanmaktır. Huzuruna razı olduğu kul olarak çıkmaktır. Allahü teâlânın rızasına götürecek, insanı (rızâ-yı Bârî)’ye kavuşturacak hayırlı işlere yapışmaya (tevessül) denir. Onlara sarılmak, onları kurtuluşumuz için bir vesîle olarak bilmek lâzımdır. İnsan, Allahü teâlânın rızasına ulaştıracak vesîleleri aramak için daima hayırlı, iyi olan kişilerle beraber olmalı, Onların sohbetinde bulunmalı, onların yolunda olmalıdır ki, Cenâb-ı Hakk'ın rızâsına ulaşabilsin, erişebilsin. 
Cenâb-ı zül-celâl hazretleri, kullarına evvela (Takvâ)’yı, emirlerine ve yasaklarına uymayı emrediyor. Sonra (Vesîle) arayınız, kendisinin rızasına kavuşturacak işleri yapınız buyuruyor. Ondan sonra da, gerekirse mal ve can ile (Cihad) etmeyi, Allah yolunda fedakârlıkta bulunmayı bize emrediyor. İşte bunun sonunda da, insanlar için ancak kurtuluş ve felâh söz konusu olabiliyor.
(Kurban) da, Allah yolunda mal ile yapılan bir fedakârlıktır. Fakir ve muhtaçları sevindirerek, Onun rızasına kavuşmak için bir vesîledir. 
Bayramlarda akrabayı, yakın dostları ziyareti terk etmemeli, yoksa seni unuturlar. Pek sık da gitmemeli, senden bıkarlar. Sâlih akrabayı hiç olmazsa, haftada veya ayda bir ziyaret etmeli, kırk günü geçirmemelidir! Uzak ülkede ise mektupla, telefonla gönlünü almalı, dargın ise barışmalıdır.
 Allah rızası için Müslümanı ziyaret etmek çok sevaptır. Âlimi, fakiri ve sâlih akrabayı ziyaret daha çok sevaptır. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Âlimi ziyaret eden, beni ziyaret etmiş gibi sevap alır.) [Taberanî]
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609217 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/hasan-yavas/609217.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT