BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

VAR ve adalet!

Kemal Abinin Haftalığı
Kemal Belgin
Facebook

Futbolun içinde doğmuş, büyümüş, oyunculuk da yapmış bir kişi olmuşumdur. Sonra da gazeteciliğin spor yazarları branşında muhabirlik, istihbarat şefliği, müdürlük ve köşe yazarlığı... En son da ekran çenesi... Ama hep şunu iddia etmiş ve savunmuşumdur; koca bir lig boyunca hakem hatalarını toplayınız ve sonunda kimsenin kâr ve zarar etmediğini görürsünüz. Şimdi mi? Şu batası teknoloji yüzünden futbola dalan VAR, zararlı ve kârlı firmalar oluşturmaktadır.

Koca çarşamba rezil oldu!
Tarih 25 Aralık 2019 Çarşamba idi... Bu defa sabah erkenden kalktım. Neden mi? Eh, Ersun Yanal açıklama yapmıştı ya, “Her şeyi açıklayacağım, konuşacağım” diye... Bekle Allah bekle! Akşam üstü oldu hâlâ tık yok. Akşam oldu yine yok... Gece oldu, perşembe oldu yine tık yok... Oysa aynı Yanal, Ankaragücü’nde görevliyken beni arar, yazdıklarım için teşekkür eder, kısa da olsa sohbet ederdi. Hani ben de buna güvenerek çarşambayı sel alışında gittim.

Ödeşme maçı mıydı?
Hatırlarsanız, Cüneyt Çakır hoca, Beşiktaş’ın net iki penaltısını es geçmişti. Maçı 3-1 kaybeden Beşiktaş’ta yangın çıkarmıştı. Şimdi ne olacaktı? Eh, olan oldu. Ve de Fırat Aydınus hoca, Gençlerbirliği’nden iki oyuncuyu kırmızı kartla sahadan gönderince, Beşiktaş geriye düştüğü maçı farklı kazandı. Şu kırmızıların ilkinde Vida’nın sarı kart görmesi gerekirken rakibi atıldı. Böylece hemen bir hafta sonrasında Beşiktaş’la ödeşilmiş oldu. Yönetim diye buna denir işte!

F.Bahçe’de basketbol meselesi!
Euroleague şampiyonu ve de bu platformun son yıllardaki ilk dört gediklisi Fenerbahçe şimdi aynı oyunda ve de özellikle kendi sahasında bile olmadık maçlar kaybediyor. Herkesin merakı da “Acaba neden?” Bence mi? Hatırlarsanız büyük hoca Obradovic bir maçın molasında oyuncularına, Avrupa’da belki de iltifat ama bizde en ağır küfür olan sözcükleri kullanmıştı. Hatta Datome’ye özel tarife yaparak. Allah’tan bunlar canlı yayında biz izleyicilere geldi ve kayıtlıdır da... Bir de buradan bakınız değerli basketbol tutkunları...

Şu Taylan’la Ömer’i alsak mı?
G.Saray, Antalyaspor’u bu sezon en farklı galibiyeti ile gönderdi. Sezon başından bu yana da ilk defa en azından bir 60 dakika yüksek tempoda oynayabildi. Benim bu maçtaki asıl merakım ne oldu biliyor musunuz? Acaba Taylan ile Ömer olmasaydı da, yerlerine Belhanda ve Nzonzi oynasaydı, ikinci yarı maçı eline alan düşme adayı böyle yenilir miydi, yoksa tatsızlık oluşturabilir miydi?

Doğruyu bulunca...
Ersun Yanal, sezon başından bu yana, sakatlıklar ve cezalar olmadan, ilk defa doğru kurgulu bir takımla çıktı kâğıt üzerinde zorlu Rize deplasmanına... Emre kenardaydı. Kruse takımdaydı. Üstüne üstelik de Tolga da vardı ilk on birde... Böylece orta alan, geri dörtlü ile ön taraf arasındaki saha genelde rakibe yasak edildi. Öne çıkarken de rakip arkaya itildi. Emre girdikten on küsur dakika sonra da Kruse çıktı. Bu oyuncu dizilişi ile, bir aksilik olmazsa, Fenerbahçe’yi kimse kolay kolay yenemez. Ama hem Emre, hem Kruse, sol ve sağ kenarda da kanat adamlarıyla oynanırsa her rakip nasibini alır.

Süleyman Soylu şaheseri!
Geçtiğimiz pazar akşamı kanalları geçerken CNN Türk’e takıldım kaldım. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuk idi programa... Son yıllarda ben bu devlette böyle bir İçişleri Bakanı görmedim, hatırlamıyorum da... Net, açık ve dümdüz adam... Allah uzun ömürler versin ve de daha nice nice büyük görevler nasip etsin! Programa katılan bir muhalefet temsilcisi bile eller yukarı oldu.

Meğer ne para varmış!
TFF, yeni yıla girerken kulüplerin harcama limitlerini açıklamış. En gariban diye bildiğimizin bile 100 milyona yakın Türk lirası harcama imkânı var. Hele hele “Üç Büyükler”in toplam harcama limiti bir milyarı aşıyor. Vallahi şu hesabı bize de öğretseler de, biraz rahatlasak!

Trabzonspor ders almamış!
Bizim ligi altı defa şampiyon bitirerek “İstanbul Dukalığı”na darbe vurup, çok şeyin sil baştan olmasına sebep olan, ülke futbolunda gelişme düzeyinin temelini atan Trabzonspor, bu büyük başarılı yıllardan sonra felaket yanlış yaparak düne gelmişti. Şimdi ise yeniden lig şampiyonluğu için kolları sıvamış ve üst bölgeye yerleşmişti. Hem de alt ve kenar yapıdan kimsenin tanımadığı isimlere de forma vererek. Ya şimdi? Ünal Hoca ile başarılı Başkan Ağaoğlu arasında ne oldu tam net değil. Ama net olan Trabzonspor’un önüne bir taş çıktığıdır. Ayağını vurur mu vurmaz mı, bekleyip göreceğiz.

Galatasaray’ın işi Arda mı?
Spor medyamızda ağırlıklı konuların başında Arda’nın Galatasaray’a gelip gelmeyeceği yer alıyor... Siz Galatasaray yetkilileri veya Arda için yananlar acaba bu futbolcunun neden bu hâle geldiğini hiç araştırdınız mı? Ben kendisini hem insan, hem futbolcu olarak severim. Ama açık ve net kendine yazık etmiştir. Gerisini kendiniz bulunuz!

Yeni yılınız kutlu olsun!
2020’nin tüm insanlığa hayırlı olmasını dilerim önce...  Ve tabii ki özel olarak da eş, dost, meslektaş, bizim gazetenin tüm personeli için sağlık, mutluluk ve bol kazançla geçmesini dilerim.

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611547 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/kemal-belgin/611547.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT