BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Namazın vacipleri nelerdir?

Gönül Pınarı
Osman Ünlü
Facebook
 
Namazda Fatiha suresini okumak, Fatihadan sonra bir sure veya âyet okumak vaciptir.
 
Sual: Namaz kılarken uyulması gereken vacipler nelerdir?
Cevap: Namazda Fatiha suresini okumak, Fatihadan sonra bir sure veya âyet okumak, Fatihayı ve zamm-ı sureyi farzların birinci ve ikinci rekatlerinde, vacip ve sünnetlerin her rekatinde okumak, secdeleri birbiri ardınca yapmak, ikinci rekatte teşehhüd miktarı oturmak, son rekatte otururken, Ettehıyyâtü okumak, rükuda ve iki secdede tadil-i erkan, yani sübhânallah diyecek kadar hareketsiz durmak vacib, daha çok durmak sünnettir, kavmede ve celsede tumaninet, sübhânallah diyecek kadar durmak, namaz sonunda esselâmü... demek, kunut duası okumak, imamın, sabah, cuma, bayram, teravih, vitir namazlarında ve akşam ile yatsının ilk iki rekatinde yüksek sesle okuması, imamın ve yalnız kılanın öğle ve ikindi farzlarında ve akşamın üçüncü, yatsının üçüncü ve dördüncü rekatlerinde hafîf sesle okumaları vaciptir.
Sual: Namazda hafif sesle veya sesli okumanın ölçüsü nedir?
Cevap: Bu konuda Bezzâziyyede deniyor ki: “Hafif sesle okuyanı bir iki kişinin işitmesi mekruh olmaz. Sesli okumak, çok kişinin işitmesi demektir.”
Sual: Yapılan her tövbe, istiğfar, kabul edilir mi?
Cevap: Konu ile alakalı olarak Rıyâd-un-nâsıhînde buyuruluyor ki: “Tövbe ve istiğfar kalb ile, dil ile ve günah işleyen aza ile birlikte olmalıdır. Kalb pişman olmalı. Dil, dua etmeli, yalvarmalı. Âzâ da günahtan çekilmelidir.” Birçok âyet-i keremede mealen; (Beni çok zikir edin) ve İzâ câe suresinde mealen; (Bana istiğfar edin. Dualarınızı kabul ederim, günahlarınızı affederim) buyuruldu.
Sual: Mahşer günü hesaptan sonra, cennete gidecek olanlardan fakir olanlar, zenginlerden önce mi gideceklerdir?
Cevap: Bu ümmetin fakirlerinin zenginlerinden yarım gün önce cennete girecekleri bildirildi. Bu yarım gün, beşyüz dünya senesidir. Çünkü, Allahü teâlânın bildirdiği bir gün, bin dünya senesi kadar zamandır. Böyle olduğu Hac sûresinde açıkça bildirilmiştir. Niçin bu kadar zaman olduğunu ancak Allahü teâlâ bilir. Çünkü ahırette, dünyada bulunan gece, gündüz, ay, sene yoktur. Cennete erken girecekleri bildirilen fakirler, İslamiyete uyan ve sabreden fakirlerdir. İslamiyete uymak, İslamiyetin emirettiklerini yapmak ve yasak ettiklerinden sakınmak demektir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615468 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/615468.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT