ABD başkanlarının 1929 yılından bu yana New Yorka iş yada özel gerekçelerle yaptıkları ziyaretlerde kaldıkları Waldorf Astoria otelinin, geçtiğimiz yıl Çinli bir işadamına satılmasından sonra, Başkan Obama ve ailesi, odalarına Çin gizli servisi tarafından böcek yerleştirilmiş olabileceği gerekçesiyle başka bir otelde kalmayı tercih etti.
New Yorka, kızları 17 yaşındaki Malia, 14 yaşındaki Sasha ve eşi Michelle ile birlikte gelen Barack Obama, Cuma gecesi Demokrat Parti için bağış kampanyasına katıldı. Cumartesi günü kızları ile birlikte Hamilton adlı müzikali izleyen Obama, Amerikan Gizli Servisinin uyarısı ile de, ABD başkanlarının geleneksel olarak kaldığı Waldrof Astoria oteli yerine, BM ve ABDnin BM Daimi Temsilciliği yakınlarında bulunan Millenniums ONE UN otelde kaldı.
Waldorf Astoria otelinin geçen yıl, yaklaşık 2 milyar dolara Çinli bir işadamına satılmasının ardından, Obamanın dinlenmekten çekindiği için böyle bir karar aldığı belirtildi. Obama New York ziyareti sırasında, eşi ve kızları ile birlikte Central Park'ı da gezmeyi ihmal etmedi.