ABD Kongresi'nde İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmayı destekleyen senatörlerin sayısı 31'e çıktı. Obama'nın vetosunu koruyabilmesi için 34 senatöre ihtiyacı var. Bu durumda Obama'nı 3 senatörü daha ikna etmesi gerekiyor.
Demokrat Parti Oregon Senatörü Jeff Merkley, İran ile Batılı ülkeler arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da temmuz ayında imzalanan nükleer anlaşmayı destekleyeceğini açıkladı.
"En iyi strateji"
ABD yönetiminin nükleer anlaşmanın detaylarını kamuoyuna duyurmak için oluşturduğu medium.com adlı internet sitesinde kararını duyuran Merkley, "Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın (JCPOA) İran'ın nükleer silah elde etmesini bloke edecek uygun en iyi strateji olduğuna inanıyorum" dedi.
ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de, Merkley ile anlaşmayı destekleyeceğini duyuran senatörlerin sayısının 31'e ulaştığını belirtti.
Demokrat Parti Delaware Senatörü Chris Coons'un da yönetimin üst düzey yetkilileriyle anlaşmanın detaylarına ilişkin bir dizi görüşmeler gerçekleştirdiği bilgisini veren Earnest, Coons'un ne yönde karar verdiğini ya da kararını ne zaman açıklayacağını henüz bilmediklerini kaydetti.
Nihai süreç 17 Eylül
Kongre'nin İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nihai nükleer anlaşmayı gözden geçirme süreci, 17 Eylül'de dolacak.
Obama, Kongre'den anlaşmayı reddeden bir tasarı geçerse bunu veto edeceğini söylemişti. Ancak, Kongre'nin iki kanadının da böyle bir tasarıyı 3'te 2 çoğunlukla geçirmesi halindeObama'nın veto yetkisi kalkıyor.
34 senatörü ikna etmesi lazım
Bu nedenle de Obama yönetimi, 3'te 2 çoğunluğu önleme noktasında lobi faaliyetlerini yoğunlaştırırken, Cumhuriyetçiler de aksi yönde çaba sarfediyor.
Obama'nın, vetosunu korumak için 100 sandalyeli Senato'da 34 senatörü, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde de 146 üyeyi ikna etmesi yeterli olacak.
Senato'da 44 sandalyeye sahip Demokratların Temsilciler Meclisi'nde 188 üyesi bulunuyor.
Ancak Temsilciler Meclisi ve Senato'da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçilerin yanı sıra bazı Demokratlar da nükleer anlaşmaya şüpheyle yaklaşıyor.