Kudüs'ün çeşitli bölgelerinde, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto eden göstericiler ile İsrail askerleri arasında çıkan arbedede 9 Filistinlinin yaralandığı, 4 Filistinlinin ise atılan gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdiği bildirildi.
Görgü tanıkları, akşam saatlerinde Kudüs'teki Eski Şehir'in yanı sıra Ram, Anata, Ebu Dis ve el-Ayzariye bölgeleri ile Kalendiya mülteci kampında, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı gösteri yapan Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında arbede çıktığını belirtti.
Kudüs'teki hastane yetkilileri de Kalendiya mülteci kampında biri başından olmak üzere 9 Filistinlinin yaralandığını, Kudüs'ün Ram beldesinde 1 ve Eski Şehir'de ise 3 kişinin atılan gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçirdiğini kaydetti.
Öte yandan, İsrail ordu radyosunun haberinde, Kudüs'ün çeşitli bölgelerinde ve çevresinde polisin taşlı saldırılara uğradığı ifade edildi. Haberde, Batı Şeria'nın kuzeyinde Filistinli gençlerin İsrail askeri aracına taş atması sonucu bir İsrail askerinin yaralandığı, yaralı askerin tedavi için hastaneye kaldırıldığı belirtildi.
İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskının ardından Kudüs'ün çeşitli bölgelerinde polis ile Filistinli göstericiler arasında arbede yaşanıyor.
Yahudiler için yılbaşı olarak kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde pazar günü Mescid-i Aksa'ya girmiş, yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere askerler ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.
Gerginlik pazar gününden bu yana devam ederken dün sabah İsrail askerleri postallarıyla Mescid-i Aksa'nın etrafı camekanla çevrili minberinin yakınına kadar girmiş ve çatısına çıkmıştı.