Rus Hava Kuvvetleri'nin desteklediği Esed güçlerinin Hama'nın kuzeyinde ağır silahlarla dün başlattığı saldırılar muhalifler tarafından geri püskürtüldü. Hama'da şiddetini kaybeden çatışmalar yer yer devam ediyor. Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) saha komutalarından Nizal ed-Dik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSO'ya bağlı birliklerin, Esed güçlerinin dün Rus savaş uçakları şemsiyesiyle Hama'nın kuzeyinde Kafr Nabude, Kafr Zeyta ve Latamne'ye başlattığı operasyonları geri püskürttüğünü ve rejimin bölgede büyük zayiat verdiğini söyledi.
Muhaliflerin rejim güçlerini geri püskürtmesinin ardından bölgede şiddetini kaybeden çatışmaların yer yer devam ettiğini kaydeden Dik, ÖSO'ya bağlı birliklerin Hama'nın kuzeyindeki Ma'an beldesi yakınlarında Savan Tepesi ile Medecin mıntıkasının kontrolünü ele geçirdiğini ifade etti.
Fetih ordusuna bağlı birliklerin İdlib kırsalından bölgeye doğru hareket ettiğini belirten, Şam yönetimine bağlı güçlerin dün başlattığı operasyonda çok sayıda tank ve personel taşıyıcı imha ettiğini dile getirdi.
Suriye'de rejim güçlerinin Rus uçakları desteğiyle Hama'nın kuzey kırsalında başlattığı kara saldırısında, ÖSO'ya bağlı Ceyşu'n Nasr'ın, rejime ait 16 tank, 4 zırhlı personel taşıyıcı araç ve 3 topu imha etmiş, 3 tankı da ele geçirmişti.
-Hama ve Humus'un önemi
Rusya'nın hava saldırıları 1 Ekim'den bu yana Humus'un kuzey kesiminde Telbise ve Rastan ilçeleri, Mukramiye ve Zafaraniye beldeleri ile Hama'nın kuzey kırsalında yoğunlaşmıştı.
Suriye'nin batı kesimlerine sıkışan Esed rejimi, kuzeyde Halep'in merkeziyle kuzeybatı kıyılarındaki Lazkiye'den ülkenin güneybatısında Şam'a uzanan hattı kontrol ediyor. Doğuda ise Deyr'uz Zor ve Haseke vilayetlerinin yalnızca merkezlerinde tutunabilmiş durumda.
Lazkiye'nin kuzeydoğusundaki İdlib'e hakim muhalif Fetih Ordusu, güneye doğru bu vilayet üzerine baskı yapıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in memleketi Lazkiye'yi güvenceye alması, buranın güneybatısından Şam'a ulaşan Hama-Humus bölgesini de tam olarak kontrol edebilmesine bağlı.