KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde Rum lider Nikos Anastasiadis ile ara bölgede yaptıkları yaklaşık dört saatlik görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi.
Görüşmede Rum lider Nikos Anastasiadis ve müzakerecilerle son durumu değerlendirdiklerini dile getiren Akıncı, müzakerecilerin gelecek günlerde mülkiyete ilişkin kriterler konusunda yoğunlaşacaklarını söyledi.
Akıncı, Anastasiadis ile 30 Ekim'de yapacakları liderler görüşmesinden sonra kasım ayından itibaren daha yoğun bir şekilde müzakereleri sürdürmeye devam etmeye karar verdiklerini vurgulayarak, şunları belirtti:
"Önümüzde ciddi bir süreç var. Yoğun çalışma istiyor, var olan mutabakatlar var, ayrılık noktaları var, farklı görüşler var. Bütün mesele bu farklılıkları gidermek ve iki tarafında onaylayabileceği bir ortak sonuca ulaşmaktır. Bu kolay bir süreç değil zor bir süreçtir. İnişli çıkışlı bir süreçtir. Tüm gücümüzle bunu başarıya ulaştırmak için elimizden geleni yapacağız."
- "Sürecin ilerletilmesi konusunda talimat verildi"
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Anastasiadis henüz çözümlenmemiş konuları müzakere etti" dedi.