Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying, "Bildiğim kadarıyla böyle bir plan bulunmamaktadır" diyen uçak gemisi "Liaoning'in kısa süre önce teknik testler ve askeri manevralar gerçekleştirmek üzere denize açıldığını" kaydetti.
Lübnan'da yayın yapan El-Masdar televizyonunun Eylül ayında ortaya attığı “Liaoning Tartus Limanı'nda” iddiası, İsrailli iki gazeteci tarafından kurulan DEBKAfile adlı internet sitesinin “Liaoning Şüveyş Kanalı'ndan geçti” haberiyle yayılmıştı.
YENİ İNSANİ YARDIM KARARI
Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, Xi Jinping'in gelecek hafta İngiltere'ye gerçekleştireceği ziyaret hakkında düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu bölgesindeki insani krizin hafifletilmesi için yeni insani yardım sunacaklarını söyledi.
Mülteci sorununa büyük önem verdiklerini belirterek bölgede süregelen karışıklığın insani durumu daha da ağırlaştırdığını ifade eden Wang, insani yardımlarla bölge ülkelerinin mülteci barındırma kapasitesine arttırmalarına katkıda bulunmak ve mülteci akımını hafifletmek istediklerini kaydetti.