ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün'den ayrılmadan önce yaptığı ve devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Ürdün ile İsrail'in, Harem-i Şerif ve Aksa'nın avlusuna kamera yerleştirilerek 24 saat denetlenmesi konusunda anlaştığını söyledi. Kerry, anlaşmanın içeriğinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından ilerleyen saatlerde açıklanacağını kaydetti.
Kerry, Netanyahu'nun, Müslümanların Harem-i Şerif'te namaz kılmalarına, gayrimüslimlerin ise sadece ziyaret etmesine olanak tanıyacak bir politika izlemeyi ve İsrailli yetkililerin Kudüs Vakıflar Müdürlüğü yetkilileriyle bir araya gelmesini kabul ettiğini ifade etti.
Amman'daki ABD Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise İsrail'in, Ürdün'ün Kudüs'teki kutsal mekanlar üzerindeki yetkisini tanımayı ve ayrıca Filistinliler ile İsrail arasında yaşanan şiddet dalgasının durdurulması için Aksa ve muhitinde bir dizi önlem almayı kabul ettiği dile getirildi.
Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saib Ureykat, Kerry ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Biz Kerry'nin, Netanyahu'yu, Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya girmesine engel olarak mescidin mevcut statüsünü korumaya zorlayacağını umuyoruz" dedi.
Hamas: Kerry'nin açıklamalarının içeriği boş
Öte yandan Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada ise "Kerry'nin açıklamalarının içeriği boş ve Yahudileştirme projesinin güzelleştirilerek yeniden sunulmasından ibaret" ifadesine yer verildi.
Anlaşmayla İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu, izlediği ırkçı politikalarının sebep olduğu krizden çıkarmanın amaçlandığı savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Filistin halkı Aksa'da namaz kılmak için Netanyahu'dan izin alacak değil. Bu bizim hakkımız ve ne pahasına olursa olsun bu hakkı savunacağız."