Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi için Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan Obama, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Rusya ve İran'ın, Esed'i desteklemek ya da meşru bir hükümetin kurulmasıyla "Suriye devletini kurtarmak" arasında bir seçim yapması gerektiğini belirtti. 

Esed'in "yeniden meşruiyetini kazanamayacağını" vurgulayan Obama, Suriye'deki iç savaşın, Esed iktidardan ayrılmadan sonlanmayacağını kaydetti. 

ABD Başkanı Obama, Suriye konusunda son dönemdeki diplomatik çabaların amacının, nihayetinde siyasi geçişle sonuçlanabilecek bir alan yaşatılması olduğunu ifade ederek, ümit edilen ateşkese tüm tarafların uymayabileceğini, öte yandan ateşkesin "sukünet alanına" yer açabileceğini bildirdi. 

Suriyeli sığınmacılar 

Obama, ABD'ye Suriyeli sığınmacıların alınmasına karşı duruşla Guantanamo üssünün kapatılmasına gösterilen direnişi ilişkilendirerek, sadece Hristiyanların ülkeye girişinin sağlanmasının, Guantanamo'nun senelerce yaptığı biçimde Müslümanları yabancılaştıracağına işaret etti. 

Barack Obama, Guantanamo üssünün, radikaller için "devasa bir adam toplama aracı" olduğunu kaydetti.