ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türkiye sınırını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen savaş uçağının pilotlarının Türkmenler tarafından öldürüldüğü iddialarına ilişkin, "Eğer Türkmenler gerçekten Rusya tarafından saldırıya uğruyorsa kendilerini korumak için her hakka sahipler" dedi.

Toner, günlük basın toplantısında, Türkiye sınırlarını ihlal eden uçağın düşürülmesiyle ilgili soruları da yanıtladı.

Toner, "Gerilimin düşürülmesi gerekiyor. Ancak ABD Başkanı Barack Obama'nın da söylediği gibi, Rusya'nın devam eden sorunlarımızı tanıması gerekiyor. Türkiye sınırının çok yakınında operasyonlar yapıyorlar ve Suriyeli ılımlı muhaliflerin peşinden gidip onları hedef alıyorlar. Bu durumlar, bu tür sonuçların doğmasına sebep olabilir" ifadesini kullandı.

Amerikalı yetkililerin, Türkiye ve Rusya ile temas halinde olduğunu belirten Toner, "Temasların hangi seviyede olduğunu söyleyemem, ne olduğunu tam olarak anlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

"NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız" diyen Toner, Obama'nın bugünkü sözlerine atıf yaparak, Türkiye'nin kendi hava sahasını savunma hakkı bulunduğunu vurguladı.

Toner, "Eğer çok net bir sınır ihlali söz konusu ise Rusya'nın bunu gelecekte tekrar yapmaması gerekiyor. Rusya, bunun sonucunun nereye gittiğinin farkında olmalı" dedi.

NATO hava sahası

Sınırı ihlal eden uçağın düşürülmesi ABD Savunma Bakanlığı'ndaki günlük brifingde de gündeme geldi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Türkiye'nin daha önce meydana gelen benzeri sınır ihlallerinde kaygılarını dile getirdiğini hatırlattı.

Cook, "Türkiye NATO müttefikidir ve bu hava sahası da NATO'nundur. Türkiye'nin de kendini savunma hakkı bulunmaktadır" ifadesini kullandı.