BMGK'da, "DAEŞ'in finans kaynakları ile mücadele" konulu tasarının görüşülmesi sırasında konuşan BM Genel Sekreteri Ban, terör örgütlerinin mali kaynak sağlamak için zayıf finansal sistemleri istismar ettiklerini kaydetti.
DAEŞ'in petrol ticareti, insan kaçakçılığı, fidye gibi illegal eylemlerle milyonlarca dolarlık bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayan Ban, "Terör örgütlerinin finans sağlamak için yeni yöntemler bulduğu göz önüne alınınca uluslararası toplumun da terörizmin finansmanı ve kara parayla mücadele için daha etkin mücadele yöntemleri geliştirmesi gerekiyor" dedi.
Yeni kararın DAEŞ'le mücadeledeki katkısına da değinen Ban, "BMGK kararı, DAEŞ'in finans kaynakları ile mücadelede eksikleri tespit edip daha güçlü ve etkili bir sistem ortaya koymamıza katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
Oturumu yöneten ABD Hazine Bakanı Jack Lew de DAEŞ'in yeni finans yöntemlerine karşı ABD'nin de yeni tedbirler aldığını söyledi.
BMGK karar tasarısını kabul etmenin önemli olduğunu ancak uygulama konusunda tüm tarafların daha fazla önlem alması gerektiğini bildiren Lew, bu kapsamda ülkelerin yasal düzenlemeleri yapması ve bilgi paylaşımının önemli olduğunu belirtti.
Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise DAEŞ'in petrol ticaretine bazı Türk şirketlerinin aracılık ettiğini öne sürdü.
BMGK'daki oturumun ardından ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Fransa Maliye Bakan Michel Sapin ve İngiltere Maliye Bakanı George Osborne basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Jack Lew, bir soru üzerine DAEŞ'in petrol ticaretinden 500 milyon dolar gelir elde ettiğini, bunun önlenmesi için ABD'nin geçen ay 400 tankeri kullanılamaz hale getirdiğini ifade etti.
İngiltere Maliye Bakanı Osborne da DAEŞ'in petrol ve tarihi eser satışını sona erdireceklerini belirterek, tüm ülkeleri BMGK kararını hayata geçirmek için işbirliği yapmaya çağırdı.