ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, Irak hükümeti ve ordusunu gösterdikleri cesaretten dolayı takdir ettiğini bildirdi. Kerry, "Irak ordusu, azim, cesaret ve yeteneğiyle düşmanı yerinden ederek DAEŞ terörü sebebiyle evlerini terk etmiş ailelerin şehre döneceği günü daha da yakınlaştırmıştır" ifadesini kullandı.

Ramadi'nin DAEŞ'ten kurtarılması için ABD ve koalisyon güçlerinin hava saldırıları ve eğitim gibi desteklerle Irak ordusuna yardım ettiğini kaydeden Kerry, yardımın devam edeceğini ve Ramadi'nin savaş sonrası tekrar düzene oturması için mücadele edeceklerini belirtti.

"Barbar grubu yenmek için önemli adım"

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yi ve Irak hükümetini bugün Ramadi’yi geri almalarından dolayı kutladığını duyurdu.

Carter, yazılı açıklamasında, "Uluslararası koalisyonun desteklediği Iraklı güvenlik unsurlarının DAEŞ’i kentten çıkarmaları, bu barbar grubun yenilgiye uğratılması ve Irak’ın egemenliğinin tesis edilmesi ileriye dönük önemli bir adım" ifadesine yer verdi.