Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Hilli yaptığı yazılı  açıklamada, "Genel Sekreterlik, Suudi arabistan heyetinden, İran'daki  büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yapılan saldırıların ve İran'ın, Arap  ülkelerinin içişlerine müdahalesinin kınanması için pazar günü dışişleri  bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı yapılması yönünde bir talep aldı"  ifadelerini kullandı. 
 
Hilli, talebin değerlendirilerek diğer ülkelerin de onayıyla pazar  günü Mısır'ın başkenti Kahire'deki merkezde toplanılmasına karar verildiğini  belirtti. 
 
- Mısır'dan Suudi Arabistan'a destek 
 
Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd tarafından  yapılan yazılı açıklamada, Kahire'nin, Körfez ülkelerinin güvenliğine dokunacak  herhangi bir dış müdahaleye karşı Suudi Arabistan'ın yanında olmak için  koordinasyon içinde olduğu vurgulandı. 
 
Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi günü aralarında Suudi vatandaşı  Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam  cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin  ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk  binası göstericilerce ateşe verilmişti. Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik  ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik  ilişkilerini kestiklerini ve İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat  süre tanındığını açıklamıştı.