Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde yaşanan çatışmalarda, bölgedeki çok sayıda Azerbaycan yerleşim birimi, Ermeni güçlerinin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda zarar gördü.

Cephe hattındaki Azerbaycan yerleşim birimlerinde Ermeni güçlerinin ateşi sonucu oluşan tahribat AA muhabirleri tarafından görüntülendi. Muhabirlerin izlenimlerine göre bölgedeki siviller, ağır ateş altında olmalarına ve yaşanan can kayıplarına rağmen topraklarını terk etmiyor ve yaşamlarını sürdürüyor.

Çatışmalarda Ermenilerin ateş açtığı bölgelerden biri olan Ağdam ilinin Benövşeler köyünde çok sayıda eve mermi isabet etti. Köyde can kaybı yaşanmasa da köy sakinlerinden Tofik Naibov'un evine ve bahçesine isabet eden iki havan topu mermisi 45 küçükbaş hayvanın telef olmasına yol açtı. Naibov, yıllardır ateş altında bulunmalarına rağmen topraklarını terk etmediklerini, bundan sonra da kaçmayacaklarını söyledi.

Ağdam ilinin Sarıcalı köyüne ise son iki günde yaklaşık 100 top ve havan topu mermisi isabet etti. İsabet alan binalar içerisinde konutların yanı sıra okul binası da bulunuyor. Top mermisi isabet eden okul binası kullanılamaz hale gelirken, saldırı sırasında çocukların okulda bulunmaması sayesinde can kaybı yaşanmadı.

"Mermi sesini duyunca kendimizi su kanalına attık"

Sarıcalı Belediye Başkanı Elekber Nesirov'un kız kardeşinin evi de isabet alan konutlar arasında bulunuyor. Beş kişilik ailenin yaşadığı ev tamamen kullanılamaz hale gelirken, ev halkı saldırıdan kısa süre önce misafirliğe gittiği için can kaybı yaşanmadı.

Nesirov yaşananları, "Dün akşam 21.00'de köy yoğun ateşe tutuldu. Kız kardeşim ve çocukları bize gelmişti. Ben ve kayınbiraderim evin yakınındaydık. Mermi sesini duyunca kendimizi su kanalına attık ve bu şekilde sağ kaldık. Yerimizden kalktığımızda evin darmadağın olduğunu gördük. Vatanımızı terk etmeyeceğiz. Başka yolumuz yok." diye konuştu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının uluslararası kurumların ısrarlı çağrıları üzerine tek taraflı olarak durdurduğunu ilan etmesine rağmen bölgede Ermeni mevzilerinden açılan ateş sesleri sık sık duyuluyor.