Bağdat'ta Meclis binasında düzenlediği basın açıklamasında Türkmen milletvekilleri adına konuşan Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, dün imzalanan belgeyi eleştirerek, "Cumhurbaşkanı, başbakan, meclis başkanı ve bazı siyasal grup başkanlarının imzaladığı Ulusal Reform Belgesi, reform değil, mezhep ayrımı belgesidir." dedi.

Salihi, sözlerine şöyle devam etti:

"Hükümet Türkmenleri ne kadar göz ardı ederse etsin bu milleti bitirmeyecek. Osmanlı İmparatorluğu sonrası ülkeyi işgal eden İngilizlerden başlayarak 2003 yılına kadar Türkmenler sistem dışına itildi. Tüm bunlara rağmen toplum en önemli liderleri doğurdu. Bu hükümet de ne kadar bizi görmezden gelirse gelsin bu millet hep diri kalacak."

Salihi, "Irak'taki hükümet, Türkmenleri Sünni ve Şii diye ayırmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı

"Türkmenlere karşı kasıtlı göz ardı politikası"

Türkmen Milletvekili Hasan Turan da belgeyi eleştirerek, söz konusu belgenin imzalanması toplantısına Türkmen temsilcilerinin çağrılmadığını ve bunun Türkmenlere karşı kasıtlı göz ardı politikası olduğunu söyledi.

Türkmenlerin yürüttüğü İnsan Hakları Bakanlığının kapatılmasına işaret ederek, İbadi'nin birinci reform hamlesinde Türkmenleri hükümetten de dışladığını belirten Turan, "Bu belgenin reforma ihtiyacı var. DAEŞ çetelerinin öldürme, göç ettirme, köyleri yakma ve kimyasal silah saldırısı gibi eylemlerine maruz kalan Türkmen toplumuna karşı insaflı davranılması gerekiyor." dedi.

Türkmenler adına Cumhurbaşkanı Fuad Masum'a çağrı yapan Turan, reform belgesinin yeniden düzenlenmesi ve Türkmenlerin de imzaya dahil edilmesini istediklerini dile getirdi.