Ürdün Temyiz Mahkemesinin, İsrail ile yapılan esir takasıyla serbest kalan Filistinli Ahlam et-Temimi'nin ABD yönetimine teslim edilmemesi kararını uygun bulduğu bildirildi.

Ürdün haber ajansı PETRA'nın haberine göre, İstinaf Mahkemesinin Temimi'nin ABD yönetimine teslim edilmemesi yönünde aldığı karar, hakim Muhammed İbrahim başkanlığındaki Temyiz Mahkemesince onandı.

İade talebi geri çevrildi

Yargı kaynakları, ABD ile Ürdün arasında 1995'te imzalanan suçluların iadesi anlaşmasının Ürdün meclisinden geçmediğini hatırlattı.

Yürürlükte bir anlaşma olmaması nedeniyle Temyiz Mahkemesinin kararıyla ABD'nin iade talebinin geri çevrildiği kaydedildi.

ABD Temimi'nin kendilerine teslim edilmesini istemişti

ABD Adalet Bakanlığı, Ürdün hükümetinden, 2001'de İsrail'deki bir lokantaya düzenlenen ve ikisi ABD vatandaşı 15 kişinin öldüğü saldırıda sorumluluğu olduğu gerekçesiyle Temimi'nin kendilerine teslim edilmesini istemişti.

İsrail mahkemesi tarafından 2001 yılında 16 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Temimi, 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2011 yılında Hamas ile İsrail arasında yapılan esir takası anlaşmasıyla serbest kalmış ve Ürdün'e gönderilmişti.