ABD’de Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Washington yönetimi, Orta Doğu’yu yeniden şekillendirmeye çalışıyor. Bunun için başrollerde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el-Nahyan ve Filistinli muhalif Muhammed Dahlan var. Görevleri; muhalifleri susturmak, iktidarları değiştirmek, özel ordu kurmak, ekonomik baskı yapmak ve yeni dostluklar üretmek. Orta Doğu’daki birçok olayın arkasında parmağı olan aynı zamanda medya patronu bu üç isme destek ise Trump’ın başdanışmanı olan damadı Jared Kushner’den geliyor.

PARALI ASKER ORDUSU
Beş kuruşu yok iken BAE’ye gittikten sonra dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan Filistinli Muhammed Dahlan, hiçbir vasfı olmamasına rağmen ABD Başkanı George W. Bush ile görüşecek düzeyde CIA ile üst düzey bağlantılar kurdu. Blackwater’in kurucusu Erik Prince’in tavsiyesi ile paralı askerlerden oluşan bir ordu kuran Dahlan, çoğu Sırbistan kökenli bu askerlerle bölgenin yeniden şekillendirme operasyonlarına silahlı destek veriyor.

FİLİSTİN LİDERİ OLMAK İSTİYOR
1981-1986 yılları arasında 11 defa hapiste yatan Dahlan, iyi derecede İbranice biliyor. İsrail ile ABD’yle iş birliği yapan Dahlan, Filistin’in müzakere masasındaki elini zayıflatıp Gazze’de Hamas’ı, Batı Şeria’da ise Mahmud Abbas’ı bitirmeye çalışıyor. Filistin’in başına geçmek isteyen Dahlan’ın eski Filistin lideri Yaser Arafat’ın ölümünde de parmağı olduğu iddia ediliyor.

TÜRKİYE’DE DARBEYE DESTEK
BAE tarafından finanse edilen El Gad Televizyonu’nun sahibi olan Dahlan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminde de parmağı çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinin eski editörü David Hearst, 15 Temmuz darbe girişiminde Dahlan’ın aracılık yaptığını açıklamıştı. Dahlan’ın kanalı El Gad, daha sonra terör örgütü FETÖ’yü aklamak için elebaşı Fetullah Gülen’le röportaj yaptı.

MUHALİFLER SUSTURULUYOR
ABD Başkanı Donald Trump’ın adımlarını meşrulaştırma ve yükselen muhalif sesleri susturan kişi Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman. İsrail yanlısı açıklamalar yapan, Filistin’e baskı uygulayan Selman, muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından zor günler geçiriyor. Veliaht Prensiliği tehlikeye düşen Selman’ın kurtarılması için ABD yönetimi çözüm arayışında.

ZAYED, KUSHNER İLE TANIŞTIRDI
Selman’ın en sıkı dostu BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan. Biri uçak kazasında, diğer trafik kazası olmak üzere iki kardeşi şüpheli şekilde hayatını kaybeden Veliaht Prens Zayed’in, bölgedeki önemli bir rolü, Prens Selman’ı, ABD Başkan Trump’ın başdanışmanı ve damadı Jared Kushner ile tanıştırması. Zayed’in Suudi Arabistan’dan kaçan zanlıları Riyad’a teslim ettiği, Uluslararası İnsan Hakları Derneği raporunda da yer alıyor. Zayed ayrıca, 11 Eylül 1938 tarihinde SSCB’nin diplomatik misyonunun sonlandırıldığı Suudi Arabistan ile Rusya arasında sekteye uğrayan ilişkileri düzeltme konusunda da arabulucu rolü üslendi. Zayed’in 15 Temmuz başarısız darbe girişimini finanse ettiği ve “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yurt dışına kaçtı” haberlerinin de kaynağı olduğu ortaya çıkmıştı.

BİLGİLER KUSHNER’DEN
ABD seçimlerine Rusya’nın müdahalesinde ara buluculukla suçlanan ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in ise kritik bir görevi var. Yahudi asıllı Kushner, bu üçlüye kendilerine muhalif isimlerin bilgilerini, banka hesaplarını, ikametlerini ve yaptıkları işlerin listesini veriyor.

5 BİN KİŞİLİK SİBER ORDU
Selman, Zayed ve Dahlan sahadaki savaşı aynı zamanda internette de yürütüyor. Üçünün ortak siber ordusu var. Yaklaşık 5 bin kişilik siber güç, kendileri aleyhinde haber yapan sitelere saldırı düzenliyor. Söz konusu siber ordu, en son muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Veliaht Prens Selman’ı suçlayan 50 siteyi çökertti.

HER OLAYIN ARKASINDA ONLAR VAR
Muhammed bin Selman, Şeyh Muhammed bin Zayed el-Nahyan ve Muhammed Dahlan’ın birlikte yürüttüğü diğer operasyonlar ise şunlar;
¥ ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliği Kudüs’e taşıma kararı.
¥ 2015 yılında Yemen’e karşı başlatılan operasyon.
¥ 4 Kasım 2017’de Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifaya zorlanması.
¥ 5 Haziran 2017’de Katar’a karşı başlatılan diplomatik ve lojistik abluka.
¥ 8 Ağustos 2018’de ve 5 Kasım 2018’de ABD’nin İran’a karşı başlattığı iki aşamalı ambargonun uygulanması.
¥ Mısır’ın yeniden yapılanması ve Müslüman Kardeşler’in bitirilmesi.
¥ 11 Haziran 2018’de Tunus’da gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin arkasında Dahlan’ın olduğu ortaya çıktı. Nahda Hareketi Partisi Raşid Gannuşi, Dahlan’a tepki gösterdi.
¥ Bahreyn’de hükûmete karşı devam eden gösteriler.
¥ Hiçbir diplomatik bağı bulunmayan Umman ile İsrail’in son günlerde yakınlaşması; İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sürpriz Umman ziyareti. Ardından iki İsrailli bakanın Umman’a gitmesi.

SİSİ FİLİSTİN DAVASINI SATTI
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a Sina Yarımadası’nda bir Filistin devleti kurulmasını teklif ettiği, Abbas’ın ise bu teklifi reddettiği iddia edildi. İsrail ordu radyosunda yer alan habere göre, Sisi, Abbas’tan Sina’da kurulacak Filistin devleti karşılığında Filistinlilerin 1967 sınırları talebinden vazgeçmesini istediği ileri sürüldü. Sina’da kurulacak Filistin devletinin Gazze Şeridi’nden 5 kat daha büyük olacağı, komşu ülkelerde yaşayan Filistinli mültecilerin yeni kurulacak yere yerleşebilecekleri öne sürüldü. Haberde, Sisi’nin teklif ettiği planda kurulacak yeni devletin Gazze’yle birleştirilmesi, buranın silahlardan arındırılması ve işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistin kentlerinin Filistin yönetiminin kontrolü altında kalması gibi maddeleri kapsadığı iddia edildi. ABD yönetiminin yeşil yaktığı ileri sürülen plandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun haberdar olduğu ifade edildi. Filistin yönetiminin İsrail’in 1967 sınırlarına dönmesi isteğinden vazgeçmesi karşılığında Sina Yarımadası’nda devlet kurmasına izin verileceği ileri sürülen planı Devlet Başkanı Abbas’ın reddettiği kaydedildi.

 


MISIR’DA GÖRÜŞECEKLER
İsrail ordu radyosunun iddiasına yönelik Filistin ve Mısır makamlarından henüz açıklama yapılmazken, Abbas ile Sisi’nin Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde Filistin meselesindeki son gelişmeleri görüşmek üzere bir araya gelmesi bekleniyor. Sisi, 3-6 Kasım’da Şarm eş-Şeyh’de düzenlenecek Dünya Gençlik Forumu’na katılması için Filistinli mevkidaşı Abbas’a davetiye göndermişti. İsrail, 1967’deki tarihte Altı Gün Savaşı olarak bilinen muharebede Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal etmişti. Filistin yönetimi, İsrail’in işgal ettiği topraklardan çekilerek muharebe öncesi sınırlara dönmesinin ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasının İsrail-Filistin çekişmesini sona erdirecek tek çözüm olduğunu dile getiriyor.