Zeytinyağı fiyatlarındaki rekor artışlar, hileli zeytinyağlarını da beraberinde getirdi. Tariş Ar-Ge Müdürü Meltem Zengin, fiyatı ucuz ürünlerde kanola, prina ve pamuk yağı tespit ettiklerini söyledi. Geçen yıl 7 TL olan üretici litre fiyatlarının bu yıl artan iç talep ve dünya fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 13 TL'ye çıktığını, ambalajlı ürünlerde ise 20 TL'ye kadar yükseldiğini ifade eden Zengin, "TARİŞ Zeytin Zeytinyağı Birliği bünyesinde buluna laboratuvarda zeytinyağında saflık ve kalite analizleri yapıyoruz. Analizlerimize göre rahatlıkla zeytinyağında tağsiş yapılıyor diyebiliriz. Tağsişde daha çok kanola yağı, prina yağı ve pamuk yağıyla karışlıtırılıyor. Bunlar zeytinyağı adı altında satılıyor. Normal vatandaşın bu hileyi ayırt etmesi mümkün değil" dedi. 
Vatandaşların markalı ve güvendikleri yağlara yönelmelerini tavsiye eden Zengin, "Tüketicide zeytinyağı buzdolabında donar inancı var. Evet doğru ama bu da tüketiciyi yanıltıyor. Bu sadece yeterli olsa bizim bu laboratuvarı kurmamız gerekmezdi. Organik olduğu söylenip satılan ürünleri de analiz ediyoruz. Şunu söyleyeyim; gerçekten içerisinde zeytinyağı bile olsa bir saat güneşte durması o yağın okside olmasına neden oluyor. Naturel zeytinyağı özelliği gidiyor. Aslında plastik ürünler içerisinde yağ satılması yasak değil ama kullanılmamalı. Tüketici teneke, cam şişe gibi ambalajları tercih etmelidir" diye konuştu.  
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Emre Uygun ise, tağsiş konusunun, bu yıl çığırından çıktığını söyledi. Uygun, "Gıda sektöründe tağsişe uygulanan cezalandırmanın değişmesi lazım. Bir firma yakalandığı zaman yaklaşık 15 bin TL cezası var. Zaten bunu da erken ödediği zaman yüzde 25 indirimi var. Nitelikli dolandırıcılık gibi karşılanmalı, ağır şartlarda cezalandırılacak çözüm yolları olmalı" dedi.