Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, iş dünyası olarak teröre karşı birlikte hareket edip, üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını bildirdi.

Kadooğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Suruç'ta ve Adıyaman'da yaşanan hadiselerin herkesi derinden sarstığını kaydetti.

Bu olayın, terörün yaş, cinsiyet, din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın genel olarak insanlığı hedef aldığını yeniden hatırlattığını aktaran Kadooğlu, "Hayatını kaybeden gençlerimize ve askerimize Allah'tan rahmet dilerim. Ülkemizin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.

Ülke olarak zor zamanlardan geçildiğine işaret eden Kadooğlu'nun açıklamada şu görüşlerine de yer verildi:
"Bugün birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmenin tam zamanıdır. Çünkü terörün ve şiddetin istediği, insanların duygusal birlikteliğini parçalamaktır. Bizler bu amacı boşa çıkarmalıyız. Siyasi liderlerin hangi düşünceye sahip olurlarsa olsunlar, sorumluluk içerisinde Suruç'ta kol kola girip teröre karşı birlik mesajı vermeleri gerekiyor. Şiddetin gündelik ve siyasi hayatımızın bir parçası olma ihtimaline karşı esaslı bir karşı çıkış ve duruş gerekli. İş dünyası kuruluşları olarak teröre karşı birlikte hareket edip, üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırız."


TÜSİAD: Ülkemizin karşı karşıya kaldığı bu korkunç saldırıyla bir kez daha hep birlikte görüyoruz ki, iç ve dış politikada çözüm bekleyen ve birbirinden ayrı düşünülemeyecek sorunlarımızın acilen ortak bir siyasi akıl ile ele alınmasına ihtiyaç vardır.

TÜSİAD, dün gerçekleşen Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki saldırı ve Adıyaman'da gerçekleşen çatışmaya ilişkin yaptığı açıklamda, toplum olarak sağduyumuzu kaybetmeden, insan hakları, demokrasi ve laiklik kavramlarına sahip çıkarak saldırganların amaçlarına erişmelerini engelleneceğine yürekten inandığıklarını belirtti. 


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde dün gerçekleşen saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. TÜSİAD'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
"Suruç'ta gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınıyor, bu insanlık dışı saldırıda hayatını kaybedenlerin ve aynı gün Adıyaman'da gerçekleşen çatışmada şehit düşen askerimizin kederli ailelerine, yakınlarına ve tüm Türkiye'ye başsağlığı diliyoruz. Saldırıda ve çatışmada yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. 


Suruç saldırısı Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal güvenliğini, demokrasisini ve toplumsal huzurunu hedef alan ağır bir saldırıdır. Gelinen aşamada öncelikli ihtiyaç, tüm yurttaşlarımızın hayat sürme hakkının ve güvenliğinin garanti altına alınması ve yurttaşlarımızın giderek ağırlaşan bölgesel şartların ülkemiz sınırlarına ulaşan olumsuz etkilerinden her anlamda korunmasıdır. 


Ülkemizin karşı karşıya kaldığı bu korkunç saldırıyla bir kez daha hep birlikte görüyoruz ki, iç ve dış politikada çözüm bekleyen ve birbirinden ayrı düşünülemeyecek sorunlarımızın acilen ortak bir siyasi akıl ile ele alınmasına ihtiyaç vardır. 


Suruç'taki bombalı saldırının milletçe tanık olduğumuz acı olayların son halkası olmasını diliyoruz. Güvenlik güçlerimizin bu korkunç eylemin suçlularını en kısa sürede ortaya çıkarmalarını bekliyoruz. Toplum olarak da sağduyumuzu kaybetmeden, insan hakları, demokrasi ve laiklik kavramlarına sahip çıkarak saldırganların amaçlarına erişmelerini engelleyeceğimize yürekten inanıyoruz".