Oğuzhan ŞAHİN ANKARA

Gıdadan tekstile, mobilyadan kırtasiyeye kadar pek çok alanda yaptıkları üretim ve satışla adı "Mapushane AŞ"ye çıkan iş yurtlarında mahkûmlar bu defa besicilik işine giriyor. Bu amaçla Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kars Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki bin büyükbaş hayvan kapasiteli modern bir besi çiftliği hazırlanıyor. Bununla birlikte 250 büyükbaş kapasiteli kesimhane ve et işleme tesisi de inşa ediliyor. 613 dönüm arazi üzerine inşa edilen tesiste 4 bin 400 metrekarelik kesimhane, 3 bin 200 metrekarelik dört besi çiftliği, bin 500 metrekarelik arıtma ve teknik alan olacak. Tesiste üretime 2016 yılında başlanacak. 
Projenin en önem özelliği Kars Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu yetkilileri ve burada kalan mahkûmlar tarafından hazırlanmış olması. Yani projenin mimarları arasında mahkûmlar da yer alıyor. Projenin bedeli ise 13.5 milyon TL. Bu miktar, iş yurtlarının teknik kapasite ve kurumsal kapasite olarak geldiği boyutu da gözler önüne seriyor.
Özellikle yaz aylarından itibaren et fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşanmış, Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda, fiyatların kontrol altına alınması için bazı tedbirlerin devreye sokulması talimatını vermişti. Proje et fiyatlarının dengelenmesi açısında da önemli bir adım niteliği taşıyor. İş yurtları, farklı konularda yaptıkları üretimlerin yanı sıra, kısa süre önce süpermarket işletmeciliğine de başlamıştı. Özel sektörü kıskandıran üretimle adından söz ettiren iş yurtlarının yıllık geliri 2 milyar TL'yi buluyor.