Türkiye'de ilk kez bir mobil operatör aracılığıyla sunulan ve KadıköyŞifa Sağlık Grubu ile Artı Sağlık iş birliğiyle geliştirilen "Vodafone Cep Sağlık Teletıp Uygulaması" ile hastalar kendilerine verilecek mobil sağlık ölçüm cihazını kullanarak yapacakları ölçümleri "Vodafone Cep Sağlık" platformu üzerinden KadıköyŞifa Hastaneleri'nde bulunan doktorlarının yanı sıra yakınları ile de paylaşabilecek. Böylece, milyonlarca tansiyon ve diyabet hastasını uzaktan takip etmek ve gerektiğinde tıbbi müdahalede bulunmak mümkün olacak.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, Türkiye'de 23 milyon hipertansiyon, 7 milyon da diyabet hastasının bulunduğunu belirterek, "Bu tür kronik hastalıkların yakından takip edilmesinin önem taşıdığına inanıyoruz. Özellikle hızla gelişen mobil iletişim ağ ve cihazları sayesinde sağlık masrafları düşürülürken, evde sağlık hizmetleri ve teletıp çözümleri ile tedavi süreçleri daha verimli ve kaliteli hale getirilebiliyor" dedi.
DÜZENLİ ÖLÇÜM YAPILABİLECEK
Diyabet ve tansiyon hastaları, KadıköyŞifa Hastaneleri'nin verdiği Vodafone M2M (makinelerarası iletişim) hattı sayesinde "Vodafone Cep Sağlık" platformuyla entegre çalışacak mobil sağlık ölçüm cihazları ile her gün düzenli olarak tansiyon ve şeker değerlerini ölçebilecek.