Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti olarak 1 Kasım'a yönelik ilave taahhütler için kılı kırk yardıklarını söyledi. Asgari ücrette çok ciddi bir iyileştirmeye gittiklerini belirten Şimşek, “Başbakanımız 2016'da asgari ücret 1300 lira olacak dedi” ifadesini kullandı. Eşi çalışmayan 3 çocuklu çalışanlarda bu rakamın yaklaşık 1380 lirayı bulacağını söyleyen Şimşek, bu kişilerden vergi alınmadığı için ücretlerinin daha yüksek olacağını vurguladı. Bağ-Kur tarım ve esnaf emeklilerine 7 Haziran öncesi gelir dağılımını düzeltmek için 1200 lira verdiklerini hatırlatan Şimşek, bunun yanı sıra çiftçi ve esnaf için de düzenlemeleri olduğunu vurguladı. Türkiye nüfusunun çok genç olduğunu, 2007'den bu yana 7 milyon kişiye iş bulduklarını belirten Bakan Şimşek, “İşsizlik Türkiye'ye özgü değil. Avrupa Birliği ortalamasının da altında. Enflasyon ise esas itibarıyla TL'nin değer kaybından kaynaklanıyor. Siyasi belirsizlik de bunu tetikledi. Türkiye'nin içinde bulunduğu bu konjonktürde en son isteyeceği şey, siyasi belirsizliktir, hükümetin zayıf olmasıdır, koalisyon hükümetleri olmasıdır. Bu dönemde bizim en çok güçlü hükümete ve siyasi istikrara ihtiyacımız var” dedi.

İstihdam artacak
? Vaatlerin bütçeye etkisinin 19.3 milyar lira olduğunu söyleyen Şimşek, bunun önemli kısmının yatırım ve istihdamı  artırmaya, esnafı, çiftçiyi desteklemeye, dolayısıyla enflasyonu düşürüp üretimi artırmaya yönelik olduğunu ifade etti. Şimşek, “Yarısı da emekli kardeşlerimizin durumunu iyileştermeye yönelik. Bu maliyeti, bütçe harcama disiplini ile sağlayacağız.?Yeni vergi getirmiyor, vergi artırmıyoruz.?Bazı muafiyetleri sona erdirerek gelir artıracağız” diye konuştu

Taşerona kadro
? Bakan Şimşek, katıldığı bir televizyon programında taşeronlara kadro verilip verilmeyeceğine dair bir soruyu cevapladı. Bakan Mehmet Şimşek, “Asıl işi yapanlar kadroya alınacak. Esas faaliyet konusu olmayan alanlarda hizmet alımı devam edecek. Taşeron işçilere kamunun ihtiyaç duyduğu alanlarda kadro verilecek. Hizmet alımı noktasında da bazı konularda devam edilecek ama rakam belli değil, olsa zaten biz gereken adımı atmıştık.”