Dolar güne nasıl balşadı? Dolar bugün kaç lira? Serbest piyasada döviz fiyatları nasıl seyrediyor? Fed tutanakları sonrası piyasalar nasıl seyrediyor? Borsa güne nasıl başladı? Altın fiyatlarında son durum ne? Küresel piyasalar Fed tutanaklarının açıklanmasıyla nasıl şekillendi? Fed tutanakları sonrası küresel piyasalar pozitif seyrediyor. Dolar ise düne göre düşüşle başladı. Piyasalardaki son gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz...

Fed tutanakları sonrası küresel piyasalar pozitif seyrediyor. Dolar ise düne göre düşüşle başladı.

İstanbul Kapalıçarşı'da 2,8560 liradan alınan dolar 2,86 liradan, 3,0550 liradan alınan euro ise 3,06 liradan satılıyor. Önceki kapanışta dolar 2,87 liradan, euro ise 3,06 liradan satılmıştı. 

DÖVİZ FİYATLARINDA SON DURUM - 19 KASIM (GÜNCEL) 


Borsa güne yükselişle başladı
BIST 100 endeksi, önceki kapanışına göre 346,17 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 0,65, holding endeksi yüzde 0,54 yükseliş kaydetti. Açılışta en fazla kazandıran sektör endeksi yüzde 0,82 ile "tekstil, deri", en çok değer kaybeden sektör endeksi ise yüzde 1,44 ile "madencilik" oldu.

BIST 100 endeksi, dün 81.500 puana sınırına kadar yükseldikten sonra, döviz kurlarındaki düşüş eğilimine karşın, etkisini artıran satışlarla düşüşe geçmiş ve günü yüzde 0,79 azalışla 80.514,14 puandan tamamlamıştı.

Analistler, dün akşam açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının ardından küresel piyasalarda pozitif havanın etkili olduğunu belirterek, dolar/TL'deki düşüş ve yurt dışı borsaların yükseliş eğilimi ile güne pozitif başlayan BIST 100 endeksinin, 81.000 puan seviyesinin teknik olarak kritik önemde olduğunu kaydediyor.

Endeksin 81.000 üzerine çıkarak burada kalıcı olmaması durumunda kısa vadede satış baskılarının devam edebileceğini aktaran analistler, bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları ve ABD'de açıklanacak verilerin takip edileceğini ifade ediyor.

KÜRESEL PİYASALAR FED TUTANAKLARI SONRASI POZİTİF
ABD'de dün akşam açıklanan Fed'in ekim ayı toplantısına ait tutanaklar, birçok Fed yetkilisinin faiz artırımına aralık ayında başlanmasını desteklediğini ortaya koydu. Fed'in faizleri sabit tutma kararını, 1'e karşı 9 oyla aldığı ekim toplantısının tutanaklarında, komite üyelerinin ilk faiz artış zamanlamasına ilişkin fikir ayrılıklarının sürmesi de dikkati çekti.

Tutanaklarda, "Üyeler, normalleşme sürecinin zamanlaması ve hızıyla ilgili çeşitli konulara odaklandı. Bazı katılımcılar, parasal normalleşme süreci için gerekli şartların halihazırda sağlandığını belirtti. Üyelerin birçoğu ise mevcut ekonomik durum ile faaliyetlere yönelik görünüm, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin değerlendirmeleri ışığında faiz artışı için gerekli şartların bir sonraki toplantıya kadar sağlanacağını öngördü. Bununla birlikte üyeler asıl kararın, gelecek verilerin orta vadeli ekonomik görünüme etkilerine bağlı olacağını vurguladı. Ancak diğer üyelerden bazıları, aralık toplantısına kadar gelecek verilerin faiz artışını uygun kılmasının mümkün olmadığı sonucuna vardı" ifadeleri kullanıldı.

Tutanakların arından pay piyasalarında hızlı yükseliş, dolar endeksinde ise sınırlı da olsa düşüş gözlendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,42, S&P 500 endeksi yüzde 1,62 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,79 değer kazandı, dolar endeksi 99,60'tan 99,20'ye geriledi. Analistler, piyasaların veri odaklı seyrini sürdüreceğini belirterek, Fed'in aralık ayı toplantısına kadar dalgalı bir seyir izlenebileceğini dile getiriyor.

Avrupa tarafında, dün pay piyasalarında genel olarak yatay hareketler görülürken, Fed tutanakları sonrasında avro/dolar paritesi 1,06 sınırından 1,07'nin üzerine çıktı. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,10 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,62 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,16 yükseldi.

Asya borsaları, dünkü Fed tutanaklarının ardından küresel piyasalarda etkisini artıran pozitif hava ve Japonya Merkez Bankasının (BoJ) teşviklere devam edeceğini açıklaması ile yükseldi. BoJ bugün para politikasında ve faizlerde değişikliğe gitmezken, açıklanan dış ticaret açığı verisi ise beklentilerin oldukça altında kaldı. Nikkei 225 endeksi günü yüzde 1,07 primle tamamladı, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de şu dakikalarda yüzde 1,16 değer kazandı.
Yurt içinde, dün döviz kurlarındaki yatay seyre karşın BIST 100 endeksinin düşüş eğilimini sürdürmesi dikkati çekti. Endeks, dün 81.500 puan sınırına kadar yükseldikten sonra etkisini artıran satışlarla düşüşe geçerek yüzde 0,79 azalışla 80.514 puandan kapandı. Analistler, endeksin kritik 81.000 desteğinin altında kapanış yaptığını hatırlatarak, tekrar bu seviyenin üzerine çıkamaması durumunda satış baskılarının sürebileceğini ancak küresel piyasalardaki pozitif havanın desteği ile güne yükselişle başlayabileceğini öngörüyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM - 19 KASIM (GÜNCEL)