Petrol fiyatları OPEC üyelerinin üretimi kısma konusunda anlaşamamaları ve tarım dışı istihdam verileri sonrası güçlenen doların etkisiyle 2015`in en düşük seviyesine doğru hareket ediyor. Brent petrol 42 dolardan işlemde.

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları OPEC üyelerinin üretimi kısma konusunda anlaşamamaları ve tarım dışı istihdam verileri sonrası güçlenen ABD Doları'nın etkisiyle 2015'in en düşük seviyesine doğru aşağı hareketini devam ettirdi. 

NYMEX'de Batı Teksas petrolü bugün 39,20 dolar/varil seviyesini test etti. Şu sıralarda ise Cuma gününe göre 46 cent düşüşle 39,51dolar/varil seviyesinden işlem görüyor. 

Brent petrolü ise 42,56 dolar/varile kadar gerilemenin ardından Cuma gününe göre 0,27 dolar düşüşle 42,73 dolar/varilden işlem görüyor.

Analistler, OPEC üyelerinin üretim kısıntısı konusunda anlaşamamaları, Suudi Arabistan öncülüğünde Körfez ülkelerinin pazar payını koruma stratejilerinin çalıştığına inanmaları, İran ve Irak'ın üretimlerini  artırmak istemelerini fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğunu vurguluyorlar.