Petrol fiyatlarında düşüşün sürmesi durumunda yeni bir kriz dalgasıyla karşı karşıya kalması an meselesi olarak görülen Rusya için tehlike çanları çalıyor. ICE'de Brent petrolünün varil fiyatı bu sabah Temmuz 2004'ten bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

ABD'de petrol sondaj kuyusu sayısının 4 haftalık düşüşün ardından geçtiğimiz hafta 17 artarak 541'e yükselmesinin de etkisiyle gelen satışlarla Brent petrolünün varil fiyatı bu sabah 36,17 dolar/varil seviyesini gördü.

35 DOLAR RUSYA İÇİN BÜYÜK RİSK!

Şu sıralarda ise Brent petrolü Cuma gününe göre 45 cent düşüşle 36,43 dolar/varilden işlem görüyor.

Uzmanlar Rusya ekonomisi için en büyük tehdidi petrol fiyatlarındaki düşüş olarak görürken, 35 dolar seviyelerine gerileyebilecek bir petrolün bile Rusya ekonomisi için tehlikenin boyutunu artırarak, ekonomik krizin hissedilebilirliğini güçlendirebileceğini belirtiyor.

'PETROL FİYATLARI ÇOK DÜŞÜK'

Irak Petrol Bakanı Adel Abdul-Mahdi, cari ham petrol fiyatlarının çok düşük olduğunu belirterek, fiyatların dip yapmasını umduğunu söyledi.

Petrol ihracatçısı Arap Ülkeleri Örgötü'nun Kahire'deki toplantısında konuşan Abdul-Mahdi yaptığı açıklamada, "Fiyatlar kesinlikleyükselecek. Ancak buradaki soru ne zaman. Fiyatlar 2016'nın ikinci yarısında veya 2017'de artabilir" diye konuştu.