Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yurt içinde ürettiği yaklaşık 700 bin konut, stadyumlar, kamu kurumları ve sosyal donatılar ile dünya çapında örnek alınan kuruluş oldu. TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaklaşık 90 ülkeden işbirliği talebi aldıklarını belirterek, Türkiye'deki müteahhitlik sektörünü bir şemsiye altında toplayacaklarını söyledi.  Başkan Turan, “Biz işi alacağız, ülkemizdeki firmalarla paylaşacağız. Bunu sektördeki kuruluşlarla da görüşüyoruz. Onlar da çok istekli. Sistem için yasal düzenleme gerekiyor. Ancak bundan sonrasında kamunun da bu işin içinde olması lazım. Özel-kamu birlikteliğinde bir iş modeli hayata geçirmeliyiz” diye konuştu.
ÇATI KURULUŞ OLACAK 
Turan, TOKİ'nin yurtdışında çatı kuruluş olacağını kaydetti. Yurtdışı müteahhitlik çalışmaları için sektör temsilcileriyle görüştüklerini, Türkiye’nin know-how’ını ülkeye bir değer olarak nasıl katabileceklerine baktıklarını kaydeden Turan, özellikle gelişmekte olan Afganistan, Kazakistan, İran, Pakistan, Gana gibi ülkelerin ziyarete gelip, TOKİ modelini öğrenmek ve işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Her yıl ortalama 50 bin konut ürettiklerini söyleyen Turan, 2016'da 60 bin konut hedeflerinin olduğunu kaydetti.
DB'NİN YAKIN MARKAJINDA 
Dünya Bankası (DB) heyetinin TOKİ’yi ziyaret ettiğini kaydeden Turan, görüşmede; DB’nin uluslararası deneyiminin, TOKİ’nin tecrübesi ile bir araya getirilmesi ve önümüzdeki dönem “Ülke Stratejisi”nin içine dahil edilebilecek TOKİ- DB arasında muhtelif projelerin geliştirilmesi konusunda niyet ortaya konulduğunu belirtti.
Afganistan Kentsel Gelişim Bakanı Sadat Mansoor Naderi'nin beraberindeki heyetle birlikte kendilerini ziyarete geldiklerini söyleyen Turan, tavsiyelerimizi almak için TOKİ heyetini Afganistan'a davet ettiler açıklamasında bulundu. Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve İran Ekonomi Müsteşarı Ali Rıza Jabbari ile de ayrı ayrı görüşen Başkan Turan, “Konut üretimi konusunda yoğun talepleri var. Bilgi ve tecrübelerimizi aktardık. İlerleyen dönemlerde heyetler arasında ziyaretler olacak. İşbirliği konusunda nelerin yapılabileceği görüşülecek” açıklamasında bulundu. Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev'in kendilerini ziyaret ettiğini söyleyen Turan, Kazakistan’dan TOKİ ile yakın işbirliği, teknik ve finansal bilgi alışverişi talebi geldiğini vurguladı.