Limak, Summa ile birlikte Senegal'de, Aeroport International Blaise-Diagne (AİBD) Havalimanının inşaatının tamamlanması ve işletilmesi işini aldı. Limak Yatırım açıklamasına göre, Türk şirketleri Limak ve Summa, Senegal'in Başkenti Dakar'da yeni yapılmakta olan ve 7 yıldır tamamlanamayan AİBD Havalimanının inşaatının tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işinde ortak oldu. Uluslararası havalimanı AİBD, 466 milyon avroya mal olacak. Yüzde 70'i tamamlanmış olan havalimanının 8 ayda bitirilip devreye alınması planlanıyor. İnşaat bittikten sonra ise Summa ile Limak'ın kurup, Senegal devletiyle ortak olacağı şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek.
Dakar'ın mevcut havalimanında 2015 yılında 2 milyon yolcu trafiği bulunurken, yeni havalimanının devreye alınması ile birlikte yolcu trafiğinin 3 milyona, ardından da 5 milyona ulaşması bekleniyor.
YENİ YATIRIMLAR OLABİLİR
Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, şunları söyledi: "Limak olarak havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusunda çok geniş tecrübemiz var. Bu tecrübemizi Senegal'e de taşıyacağız. Biz Senegal'de ve Afrika'da havalimanının ötesinde çok daha geniş yatırım imkânlarını değerlendirmek istiyoruz. Bu konuda da çok ciddi çalışmalar içindeyiz. Dakar, havalimanı işletmeciliği konusunda coğrafi olarak son derece önemli bir konumda bulunuyor. Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte bu havalimanının önemi daha da artacak ve Batı Afrika'nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecek."