Zamanlaması, mekânı, hedefi ve yöntemi profesyoneller ellere işaret eden Suruç'taki katliama, her kesimden tepki geldi. Reyhanlı ve Diyarbakır'ın ardından Suruç'taki saldırının da aynı hedefin olduğuna dikkat çeken uzmanlar "Amaç Türkiye'yi bataklığa çekmek" yorumu yaptı. Siyasiler de katliamı lanetledi. 
Gün boyu Çankaya Köşkü'nde kurulan kriz masası, Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamı'ndan gelişmelerle ilgili bilgi alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, akşam saatlerinde "Gün bugündür. Teröre karşı ortak deklarasyon yayınlayalım" çağrısı yaptı.
Twitter hesabından "Suruç'taki alçak saldırıyı ve insanlıktan nasibini almayan alçakları lanetliyorum" diyen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da ''Bu oyunları boşa çıkaracağız. Hiçbir terörist saldırı Türkiye'yi dize getiremez'' mesajı verdi. 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise "Çok üzücü bir olay. Daha önce dikkat çektiğimiz konular bunlar. İşin aslı ortaya çıkacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.
Katliama ilişkin siyasilerin açıklamaları özetle şöyle; 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay: Bu, Türkiye'ye karşı yapılmış bir hain saldırıdır. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Suruç'taki hain saldırı yüreklerimizi yaktı. Gencecik evlatlarımızı kaybetmenin acısı tarifsiz. Terörü ve onu besleyenleri lanetliyorum. 
HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş: İnsanlık onurunu yitirmiş barbarlık ve tecavüz ordusunun neler yapabileceğine tanıklık ettik. IŞİD ve benzeri tecavüz ordularının destek aldığı bütün ülkeler ve rejimleri bu barbarlığın ortağıdır. IŞİD'e karşı sus pus olanlar, sesini bile yükseltmeye cesaret edemeyenler, HDP'ye bile her gün tehdit savurup IŞİD'in başını okşayan Ankara'daki yöneticiler bu barbarlığın suç ortağıdırlar. Her türlü istihbarat ve güvenlik açığından şu andaki hükümet sorumludur. Ancak, halkımız, siyasi kurumlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir. 
Provokasyon için fırsatı kaçırmadılar

Suruç'taki katliamın ardından provokasyon çağrısında bulunanlar da vardı. Özellikle sosyal medyadan sorumluluğu hükümete yıkanlar arasında, saldırının yapıldığı etkinliği düzenleyen SGDF'nin üyeleri de vardı, gazeteciler de. 
SGDF üyeleri "Katil devlet ve onun beslediği çetelerce barış, kardeşlik sloganları atarken öldürüldük. Bombalı saldırının ardından bu kez polis, yaralıları hastaneye ulaştırmaya çalışanlara gaz bombaları ile saldırdı" yazdı. Bazı gazeteciler de hükümeti suçladı. Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık, twitter hesabından "AKP, mafyatik iktidarını yitirmemek için her türlü kötülüğü yapan bir suç örgütüdür. IŞİD, Nusra ya da AKP hepsi birbirinin gölgesidir" mesajı paylaştı. Enver Aysever ise "IŞID'in dostu olan, besleyen, koruyan kim hepimiz biliyoruz. Gençlerin kanından besleniyorlar..." yazdı.