Yücel KAYAOĞLU ANKARA
Suruç'ta meydana gelen intihar saldırısı, ardından yaşanan terör hadiseleri ve son olarak IŞİD'e yönelik operasyonlar AK Parti'nin üst yönetiminde masaya yatırıldı. Davutoğlu başkanlığında önceki gün akşam saatlerinde başlayan ve sabaha karşı 03.00 civarında biten MYK toplantısında son günlerdeki gelişmeler geniş bir şekilde değerlendirildi. Toplantıda, IŞİD'e yönelik hava operasyonu hakkında MYK üyelerine sunum yapıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, Türkiye'ye yönelik her türlü terör eylemine anında cevap verileceğini, bu konuda tüm birimlerin teyakkuza geçirildiğini söyledi. 
MYK'da Suruç saldırısının neden yapılmış olabileceği değerlendirilerek, bu konuda gerekçeler sıralandı. AK Parti'ye göre, bu saldırının altında yatan 4 gerekçe şöyle: 1-Gezi ve Kobani'yi birleştirmek: PKK ve HDP bu iki olayı birlikte değerlendirip, içine Alevileri de katarak bir netice çıkarmak istiyor.  2- Ülkenin erken seçime gitmesine mani olup, AK Parti'yi CHP ile koalisyona zorlamak. 3-Türkiye'yi Suriye'deki kaosun ve kargaşanın içine çekmek. 4-PKK 'nın vatandaşla duygusal bağ geliştirmek istemesi: PKK, bölgede "her aileden bir kişi" diye sözde asker topluyor. Buradaki amaç her aileden bir kişinin hayatını kaybetmesi ile aileler ile PKK arasında bir bağ oluşturmak. 
HDP'LİLER BİLİYOR MUYDU?
Toplantıda, Suruç saldırısı ile ilgili ilginç tespitler yapıldı. Saldırının olduğu alanda HDP'lilerin bulunmamasını gündeme getiren bir parti yöneticisi, "Ben Suruç'taki vatandaşlar, STK ve yerel gazeteciler ile sohbet ettim. Bana son 15-20 gündür bombalı saldırı olabileceği endişesi ile 3-4 kişinin bile bir araya gelip dışarıda sohbet etmediğini aktırdılar. Yani üç-dört kişiden en az birinin HDP'li olduğu Suruç'ta olay yerinde HDP'lilerin bulunmaması çarpıcı. Onlar neden o kadar gencin biraraya gelmesine izin vermiş, sokaktaki herkes bunu konuşurken neden onları uyarmamış" dedi.
GÜVENLİ BÖLGE DE TARTIŞILDI   
Suriye sınırında oluşturulacak bir güvenli bölgenin uluslararası hukuk açısından sakıncası olup olmayacağı da toplantı gündemindeydi. Güvenli bölge için BM kararının olması gerektiğine dikkat çekilirken, bazı üyeler oluşturulacak bölgenin askeri amaçlı olmayacağı için BM kararına ihtiyaç olmadığını dile getirdi. Ancak, bölgenin TSK tarafından korunacağı gerekçesiyle BM kararına ihtiyaç duyulacağı tespiti yapıldı. MYK'da yapılan değerlendirmede, ABD ile varılan mutabakat sonucunda gündeme gelecek 90 kilometrelik alanın uçuşa yasak bölge ilan edilmesinin, Suriye sınırında bir Kürt koridoru oluşturulmasını da önleyebileceği görüşü dile getirildi.


Bombanın ucu İlhami Balı'ya çıktı
Suruç'taki katliamın ardından başlatılan geniş çaplı soruşturma devam ediyor. Emniyet; hain saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün, Diyarbakır'daki HDP mitinginde bombalı saldırıyı düzenleyen Orhan G. ile Suriye'de IŞİD kamplarında birlikte bomba eğitimi aldığını belirledi. IŞİD'in Suriye gümrük sorumlusu İlhami Balı'ya bağlı şüpheliler, Gaziantep'te 13 Ekim 2014'te düzenlenen operasyonda yakalanmıştı. Balı'nın adamlarının hem Alagöz'ü hem de Orhan G'yi eğittiği tespit edildi. Söz konusu teröristlerin, Suriye'den Türkiye'deki olay yerlerine sevk ettiği de öğrenildi. Üstelik Gaziantep'teki ele geçirilen 33 canlı bomba yeleği ile Suruç'taki canlı bomba yeleği aynı çıktı.