Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonla ilgili Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği kaydedildi. Görüşmede, Başbakan Davutoğlu, Barzani'ye, "PKK eylemlerine son vermedikçe her türlü tedbire başvurulacaktır" dediği öğrenildi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA SORULDU

Davutoğlu şunları söyledi: Bugün sabah Sayın Mesut Barzani ile bir  görüşmemiz oldu. Sayın Barzani ile 1 saate aşkın, bir durum değerlendirmesi  yaptık. Ben kendilerine Türkiye'nin Kuzey Irak'ta özellikle operasyonun amaçları  ve çerçevesini aktarma imkanı buldum. Sayın Barzani, Türkiye'nin gerek DAEŞ ile  gerek PKK'ya yönelik operasyonlarının haklı temellere dayandığını ve bu çerçevede  Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını bir kez daha ifade ettiler."
 
BARZANİ DE AÇIKLAMA YAPTI
 
Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Türkiye ile PKK arasında çatışmaların tırmanmaması için bugüne kadar elinden geleni yaptığını, bundan sonra da yapmaya devam edeceğini söyledi.
 
Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Mesud Barzani, Türkiye Başbakanı'na, Türk Silahlaı Kuvvetleri'nin (TSK) PKK mevzilerine yaptığı bombardımandan dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.
 
Konu hakkında detaylı olarak konuşulduğu belirtilen açıklamada, Barzani'nin şu sözlerine yer verildi:
 
"Sorunların daha fazla gerginliğe yol açmaması için taraflara talepte bulunduk. Çünkü barış sorunların tek çözüm yoludur." Yıllar sürecek bir diyalogun, bir saat sürecek savaştan bile daha iyi olduğunun altını çizen Barzani, "Bundan dolayı Kürdistan Böglesi gerginliğin daha da artmaması için elinden geleni yapacaktır. Çözüm sürecine dönüş en iyi yoldur" dedi.
 
Daha önce barış sürecinin başarıya ulaşması için çaba sarfettiğini ve elinden geleni yaptığını vurgulayan Başkan Barzani, "Şimdi de bu gerginliği ortadan kaldırılması için elimden gelini yapacağını" ifadelerini kullandı.