DAMLA?PEKER ANKARA

Üçüncü Köprü yoluna durdurma kararı getiren, 3. Havalimanı'na savaş açan; afaki rakamlarla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hakkında yayın yaptıran Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) bu defa Ankara Bulvarı ile gündemde. Başkent trafiğini büyük ölçüde rahatlatan Ankara Bulvarı, TMMOB'a bağlı 5 odanın (Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası) açtığı dava sonucu önceki gece saat 03.00'te ulaşıma kapatıldı. Günde 350 bin aracın geçtiği yolla ilgili davayı görüşen Ankara 5'inci İdare Mahkemesi planın iptaline karar verdi. Yargı kararını görüşen Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi de 'Celal Bayar'dan başlayarak Etimesgut'a kadar uzanan bulvarın AOÇ içindeki tüm bağlantı yollarının karar doğrultusunda kapatılmasını oylayarak kabul etti. 
YOLLARDA PERİŞAN OLDULAR
Yetkililer, halkı günler öncesinde afiş ve pankartlarla uyardı. Buna rağmen binlerce sürücü, haftanın ilk iş günene trafikte ter dökerek başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Twitter adresinden odaların telefon ve faks numaralarını paylaşarak, "Şu anda Ankara Bulvarı ve yan yollar trafiğe kapandı. Belki odaları ikna edip yanlışlıklarından döndürebilirsiniz" tweeti attı. Odalara tepki gösteren sürücüler, korna çalarak kararı protesto etti.  2.5 saatte işe gittiğini aktaran bir sürücü, "Milleti rezil ediyorlar. Yapanlara helal olsun" siteminde bulundu. Yanlış adımdan öğleden sonra dönüldü. İptal kararının yürütmesinin durdurulmasıyla Ankara Bulvarı yeniden trafiğe açıldı. 
"CEZA BANA DEĞİL HALKA VERİLDİ"

Odalara tepki gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Aynı konuda 50 tane dava açıyorlar. Birtakım planlar iptal edilirken, birtakım planlar yürürlükte. Ama algı yönetimi yapıp atandaşları yanıltmak istiyorlar" dedi. En büyük mağdurun yine vatandaşlar olduğuna dikkat çeken Gökçek, "Sen şimdi niye burayı kapattırdın? Ne oldu? Cezayı bana mı verdin, Ankara'ya mı? Gerekçeleri; burada tarım yapılması gerekiyormuş. Bu yol Atatürk Orman Çiftliği'ni ikiye bölüyormuş. Bu araziden geçen tren yolu, zaten ikiye bölüyor. O yol da tren yoluna paralel gidiyor. Keyfime mi yolu kalkıp da kapatıyorum? Kapatmasam bu sefer hakkımda suç duyurusunda bulunacaklar. Sonra ne olacak? 1 yıldan 3 yıla kadar mahkum olurum. Hakimin vicdanına kalmış. Ben buna uymak zorundayım. Bilirkişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacağız" ifadelerini kullandı. 

"HALKA EZİYET EDİYORSUN, BIRAK"
Eleştirilerin odağındaki Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i suçladı. Candan, "İnsanların kullandığı alanı hemen 2 gün içinde 'ben kapatıyorum' yaklaşımıyla yaparsanız herkesi mağdur edersiniz. Bunun bir risk yönetim planı olması gerekiyor" dedi. Ankara Bulvarı'nın hukuksuz olduğunu iddia eden Candan, şöyle devam etti: "Daha önce açılmaması lazımdı. Gökçek, kaçak sarayı mühürleyemiyor, gidiyor halkın kullandığı yolu kapatıyor. Kentte plan yapmayı boyacı küpü zannediyor. Alternatif yolları da kapatarak halka sürekli eziyet eden bir yaklaşım içinde. Ciddi yönlendirmelerle eski yollar açılmalı. Bu yol olmadan önce Ankara'ya nasıl ulaşıyorlardı insanlar? Kaynakları çok kötü kullanan bir belediye ile karşı karşıyayız.İyi yönetilmesi lazım Ankara'nın. Onun için Gökçek'i istifaya davet ediyoruz."
ERDOĞAN AÇMIŞTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 30 Ağustos 2013'te hizmete açılan 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı, Başkent'in batı koridorundaki trafik yüküne nefes aldırmıştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından bulvar üzerine 15 ayrı türde toplam 3.5 milyon ağaç, çiçekler ve çalılar dikildi. 600 bin metrekarelik alanda da çimleme çalışması yapıldı.