Bölücü terör örgütünün 15 Ağustos 1984'te Eruh'ta gerçekleştirdiği ilk terör eyleminin yıl dönümünde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde art arda sözde özerklik ilanı haberleri gelmeye başladı. Bu kapsamda PKK, güvenlik boşluğu olan bölgeleri tespit ederek kısa süreli olarak yollarda kimlik kontrolü yapıyor. Böylece kamuoyunda hakimiyet kurduğu algısını oluşturarak baskısını artırmaya çalışıyor. KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan'ın 27 Temmuz'daki çağrısının ardından 2'si il ve 10'u ilçe olmak üzere 12 yerleşim biriminde sözde özerklik ilan edildi. Buralara yönelik geniş çaplı operasyon başlatan Mehmetçik, taviz vermiyor. Muş Varto'da "temizlik" yapıldıktan sonra Lice ve Şemdinli'ye sıra geldi. Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Silvan'da, sağlık hizmeti verilmesini engelleyen, hendek kazan, yola barikat kuran örgüt mensuplarına müdahale edildi. Jandarma ve polisten oluşan yaklaşık 700 personelin katıldığı operasyona uzun namlulu silahlarla karşılık verenlerden ikisi yaralandı, biri kaldırıldığı hastanede öldü. 
Şemdinli'de ise, dün sabah saatlerinde başlayan çatışmalar gün boyu sürdü. İlçede gün boyu dumanlar yükseldi. Çatışma sırasında atılan havan toplarından ikisi Altınsu köyüne isabet etti; 4 kişi hafif şekilde yaralandı. PKKlılar'ın nın yuvalandığı Ağrı ile Tendürek dağları, ikinci kez 'özel güvenlik bölgesi' ilan edildi. 

BU?MUTLU TABLO?ARTIK?YOK...
Lice'de teröristlerle çıkan çatışmada 4 asker yaralandı. Yaralılardan 35 yaşındaki Jandarma Komando Uzman Çavuş Muhammet Tufan kurtarılamayarak şehit düştü. Evli ve 2 çocuk babası olan Tufan'ın Eskişehir Çifteler'deki baba ocağına ateş düştü. Acılı amca İlyas Tufan, "Bir yiğit daha yetiştiriyorum, onu da vatana vereceğim" dedi.